13.07.2014 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Syndróm RSG vo vinohradoch

Tohto roku na jar sa vyskytli poruchy rašenia vo vinohradoch – konkrétne išlo o oneskorenie rašenia. Rozsah tohto javu bol vyšší než v minulých rokoch. Poruchy rašenia spôsobil syndróm RSG (Restricted Spring Growth). Stretli sme sa s ním aj v mnohých vinohradníckych oblastiach na Slovensku.

V Malokarpatskej oblasti bol ale jeho výskyt najvýraznejší. Výskyt syndrómu RSG bol zapríčinený komplexom faktorov. Sám syndróm nie je chorobou. Poruchy, spôsobené syndrómom, sa v postihnutých vinohradoch vyskytujú „na striedačku“ aj so zdravými ťažňami. Oneskorené slabé pučanie ťažňov sa najčastejšie vyskytovalo na svahoch, terasách a na úvratiach. Vyskytovalo sa aj v starších vinohradoch a vo vinohradoch, ktoré boli oneskorene odlisťované strojmi.

Slabé pučanie na postihnutých ťažňoch sa prejavovalo slabým rastom letorastov. Ich zaostávanie sa hneď nevyrovnalo; retardoval rast listov alebo strapcov. Zaostávanie rastu sa pritom vyskytovalo buď na celých ťažňoch alebo len na ich častiach.

Na výskyte syndrómu RSG vo vinohradoch mala najvýznamnejší podiel teplota vzduchu v minulom roku na jeseň a počas ostatnej zimy. Začiatkom tohto roku, v mesiacoch január až marec, sa nevyskytovali denné mrazy, a maximálne denné teploty vzduchu sa pohybovali vysoko nad bodom mrazu.

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down