Systém: Pokus – omyl, pokračuje

Rok 2017 zatiaľ naplnil očakávania európskych producentov mlieka. Mliečna kríza ustúpila. Ceny surového kravského mlieka sa vrátili do „normálu“. V štátoch EÚ s rozhodujúcou produkciou mlieka sú ceny na úrovni 34 až 36 centov za kilogram.

To už sú pre farmárov prijateľné ceny. Bohužiaľ, neplatí to v našich končinách. U nás sa priemerná nákupná cena pohybuje okolo 30 centov za kilogram. A to sme na spoločnom európskom trhu!

Od prísľubov vedenia rezortu o zavedení systémových opatrení na podporu výroby mlieka ubehlo už viac ako 12 mesiacov. Rád by som niektoré z nich vymenoval. Len, bohužiaľ, nemám aké. Systémových opatrení doteraz niet. Každé systémové opatrenie totiž niečo stojí – ak sa má využívať.

Nie sú peniaze?

V Českej republike sa okrem iných podpôr systémovo realizuje podpora produkcie mlieka Q kvality. Chovatelia dostávajú príplatok 1 Kč na kilogram. Teda takmer 4 centy. Je to výrazná podpora k slabým tržbám. A dorovnanie straty českým a moravským prvovýrobcom mlieka. Podobné systémové opatrenia sa uplatňujú vo všetkých okolitých štátoch.

Slovenskí producenti na spoločnom trhu podľa mienky našich lodivodov asi takúto podporu nepotrebujú. Alebo, ak by ju aj potrebovali, nie sú na ňu peniaze. Ani v čase, keď sa našej ekonomike tak výborne darí.

Vlastne – pardon. Ekonomike sa síce darí, HDP rastie. Ale výber daní je nižší ako predpokladal rezort financií v prvom polroku. O 242 miliónov eur. O takúto sumu sa zmenili prognózy výberu daní na tento rozpočtový rok. Aj v budúcom roku to má byť oproti plánu menej. O ďalších 231 miliónov.

To je asi hlavný dôvod, prečo nebolo nič zo sľubu, ktorý pri schvaľovaní zákona o štátnom rozpočte v minulej jeseni údajne dostala poľnohospodárska samospráva z úst pani ministerky: že jestvuje prísľub ministra financií po Novom roku „prihodiť“ niečo na systémové opatrenia v sektore výroby mlieka. Lebo bol výhľad na lepšie napĺňanie štátnej kasy.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *