Tá pravá slnečnica

Netrpezlivo očakávame výsledky poloprevádzkových pokusov slnečnice SPZO zo slovenských polí. České už máme k dispozícii a radi by sme sa s nimi podelili, pretože portfólia hybridov slnečnice spoločnosti Syngenta sú v oboch krajinách veľmi blízke.

V rámci poloprevádzkových pokusov slnečnice spoločnosti SPZO v CZ sme mali v hre v roku 2023 celkom 5 horúcich želiezok. SY Onestar CLP, rokmi preverený NK Brio, radom medailí ovenčený SY Bacardi CLP, Fergus CLP a SY Chelsea CLP. Všetky spomínané odrody dosiahli nadpriemerný výnos. Ten predstavoval naprieč všetkými testovanými odrodami hodnotu 3,28 t nažiek/ha. Na jednotlivých lokalitách sa priemer pohyboval na relatívne vyrovnaných hodnotách, v Slupi 3,10 t/ha, v lokalite Kultlíře 3,44 t/ha a v lokalite Loučeň 3,31 t/ha. Výnosový priemer sa za hybridy spoločnosti Syngenta vyšplhal na hodnotu 3,59 t/ha a bol zároveň nadpriemerný na každej z troch lokalít testovacích lokalít.

Za výkonnosť hybridov spoločnosti Syngenta vypovedá aj obsadenie počtu miest v rámci TOP 5 hybridov na základe výnosu v týchto pokusoch. Z piatich testovaných hybridov tu spoločnosť Syngenta obsadila hneď štyri miesta vrátane zlatého. Najvýnosnejšou odrodou v poloprevádzkových pokusoch spoločnosti SPZO sa stal v sezóne 2023 hybrid SY Onestar CLP. S výnosom 3,75 t nažiek/ha tak presiahol priemer pokusov o pol tony. Jeho výnosnosť je daná vhodným genetickým základom pre pestovanie v našich podmienkach. Potvrdzuje to práve aj tento rok bronzový NK Brio, ktorého je SY Onestar CLP potomkom a nesie si všetky jeho benefity na pestovanie. To je výborná správa, vzhľadom na to, že odroda NK Brio, ktorá odviedla za svoju dlhú kariéru v prevádzkach kus práce, odchádza na zaslúžený odpočinok a v ponuke pre sezónu 2024 ju už nenájdete. Nájdete tam však výborný hybrid SY Onestar CLP.

V roku 2022 obsadila odroda SY Onestar CLP v pokusoch SPZO striebornú pozíciu. Jej výkonnosť tak oproti ostatným hybridom v pokusoch SPZO z roka na rok rastie. Zlatú priečku v sezóne 2021 obsadila odroda SY Bacardi CLP a to ako v Českej republike, tak aj na Slovensku. Tento rok bola odroda SY Bacardi CLP na 4. mieste.

V rámci nášho portfólia ponúkame hybridy do všetkých herbicídnych technológií v slnečnici. A to vrátane technológie postavenej na herbicíde Express 50 SX od spoločnosti FMC. Všeobecne teda možno povedať, že hybridy od spoločnosti Syngenta dosahujú vysoké a stabilné výnosy.

SY Onestar CLP®

Hybrid SY Onestar CLP je skorá až stredne skorá slnečnica s normálnym typom oleja. Patrí do rodiny slnečníc vychádzajúcich z NK Brio. Patrí sem aj NK Neoma CL a SY Neostar, odrody, ktoré majú už niekoľko rokov u pestovateľov svoje stabilné miesto. Hybrid SY Onestar CLP dosahuje stabilnú úrodu bez výrazných požiadaviek na podmienky prostredia. Možno ho tak pestovať vo všetkých oblastiach určených na produkciu slnečnice. Patrí medzi nižšie hybridy s pevnou stonkou a veľmi dobrou odolnosťou voči poliehaniu a lámaniu stonky.

Hybrid SY Onestar CLP patrí medzi nižšie hybridy s pevnou stonkou. Nepolieha v priebehu vegetácie
i pred zberom.

Hybrid SY Onestar CLP patrí medzi nižšie hybridy s pevnou stonkou. Nepolieha v priebehu vegetácie
i pred zberom.

SY Bacardi CLP®

SY Bacardi CLP dlhodobo potvrdzuje svoju pozíciu výnosového lídra. Spadá do segmentu stredne skorých slnečníc s veľmi vysokou odolnosťou voči suchu. Tento hybrid je typický svojou robustnosťou stonky, ktorá mu zaručuje nepoliehanie a odolnosť voči lámaniu stonky. Ide o stredne vysokú odrodu s previsnutým úborom, ktorý veľmi dobre reaguje na navýšenie intenzity a má veľmi dobrú odolnosť proti najčastejšie sa vyskytujúcim chorobám, ktoré slnečnicu napádajú.

SY Fergus CLP®

Hybrid SY Fergus CLP je možné odporučiť do oblastí s vyššou intenzitou pestovania. Spadá do stredne ranného segmentu. Medzi jeho silné stránky patrí vysoká odolnosť voči poliehaniu a tiež olejnatosť nažiek, ktorá dosahuje hodnotu 49 %. Neodporúčame však navyšovať odporúčaný výsevok. V sezóne 2022 dosiahol výnos 105,9 % oproti priemeru pokusov v rámci poloprevádzkových pokusov spoločnosti SPZO.

SY Fergus

SY Chelsea CLP®

Predstavujeme novú odrodu, ktorá má na jar veľmi rýchly štart. Preto je vhodná aj do okrajových oblastí pestovania slnečnice. Táto vlastnosť jej umožňuje bezproblémový vývoj aj počas chladnej jari. Znáša aj skoršie termíny výsevu. Veľmi dobre sa osvedčila aj na suchých lokalitách s vysokými teplotami. Spomenuté vlastnosti spolu s veľmi dobrým zdravotným stavom zaisťujú hybridu SY Chelsea veľkú stabilitu výnosu. Obsah oleja sa pohybuje na úrovni 47,7 % s HTS 52 g. Dosahuje veľmi dobrú odolnosť voči bielej hnilobe na stonke aj úbore, a tiež výbornú odolnosť voči Verticillium.

Subeo HTS HO - NOVINKA 2024

Rodinu hybridov slnečnice určených pre technológiu založenú na herbicíde Express® od spoločnosti FMC rozširuje nový zástupca Subeo. Bude veľmi dobrou voľbou pre pestovateľov odrôd slnečnice s vyšším obsahom kyseliny olejovej. Odporúčame ho do intenzívnejších podmienok pestovania, kde rozvinie svoj úrodový potenciál aj veľmi vysoký obsah kyseliny olejovej. Subeo vytvára veľmi vyrovnaný porast s vysokou odolnosťou voči poliehaniu, steblá sa nelámu pod úborom. Vyššiu odolnosť vykazuje voči Phoma spp. a Alternaria.

Syngenta - slnečnice s rýchlym štartom a výborným finišom.

RNDr. Ondřej Skala, Syngenta Slovakia s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down