09.05.2022 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tatrakon musel pre krízu zvýšiť ceny výrobkov o približne 25 percent

      Poprad 9. mája (TASR) - Podobne ako väčšinu potravinárskych firiem, aj popradského výrobcu konzerv - spoločnosť Tatrakon - veľmi výrazne zasiahla vojna na Ukrajine. V dôsledku vysokej inflácie a rastúcich cien komodít boli nútení od nového roka zvýšiť ceny svojich výrobkov o približne 25 percent. Potvrdila to manažérka predaja a marketingu spoločnosti Ivana Palenčár Kacvinská.


      "Od marca bojujeme s nedostatkom surovín, ktoré nechodia načas a so značnými posunmi. Keďže to vieme zdrojovať z viacerých európskych krajín, tak to stále zvládame vykrývať. Otázna je situácia po letnom zbere a ako sa to celé nastaví od septembra," ozrejmila Palenčár Kacvinská. Dodala, že pre výpadky dodávok zatiaľ neboli nútení odstaviť výrobu a pokračujú v dvojzmennej prevádzke.
      Spoločnosti chýbajú najmä plechové obaly, ktoré sú jej nosným produktom a ktorých cena vzrástla medziročne o 65 percent. "Ceny rapídne stúpli aj v prípade papiera, fólií, paradajkového pretlaku či sóje," konkretizoval manažér výroby Peter Pisarčík.
      Obrat spoločnosti vlani dosiahol 10,5 milióna eur a v priemere vyrobia približne 25 miliónov kusov konzerv za rok. V posledných troch rokoch sa produkcia popradskej fabriky zvýšila, podľa Palenčár Kacvinskej, paradoxne, pandémia i vojna na Ukrajine spôsobila zvýšený dopyt po ich výrobkoch. Pred rokom sa fabrika presťahovala z priestorov v centre do novej výrobnej haly v priemyselnej časti Matejovce, na výstavbu ktorej získalo vedenie milión eur dotáciu z eurofondov. Celkové náklady na projekt dosiahli približne 6,2 milióna eur.
      Konzervátorská spoločnosť Tatrakon vznikla pod Tatrami v roku 1994 a zamestnáva v priemere 100 až 150 zamestnancov. Jej portfólio tvorí 120 druhov výrobkov. Ide o subjekt hospodárskej mobilizácie a pre rezort pôdohospodárstva je podľa ministra Samuela Vlčana (nominant OĽANO) veľmi dôležitý. "Je to posledná veľká priemyselná fabrika na výrobu mäsových konzerv, z hľadiska potravinovej bezpečnosti je to pre nás kľúčové. Veľmi nám pomohli aj pri obstarávaní zásob pre slovenských obyvateľov a pri potravinovej pomoci pre Ukrajinu," dodal minister.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down