05.09.2016 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ťažba listnatého dreva bude mať v SR rastúcu tendenciu

Rastúcu tendenciu v SR bude mať ťažba listnatého dreva, ktorá sa v ostatných rokoch, aj z dôvodu prednostného spracovania kalamitnej ihličnatej hmoty, realizovala len približne na úrovni 75 % plánovanej ťažby. Uviedlo to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v správe o stave lesného hospodárstva v SR.

BRATISLAVA. Ťažba ihličnatého dreva (najmä smreka) sa bude naopak znižovať pre jeho doterajšie tzv. preťažby v dôsledku častých kalamitných situácií a z toho vyplývajúceho znižovania jeho ťažbového potenciálu.

Z prognózy vývoja ťažby dreva do roku 2035 podľa Národného programu využitia potenciálu dreva SR by sa mal súčasný objem realizovaných celkových ťažieb dreva pohybovať okolo 8,8 milióna metrov kubických (m3) a postupne by sa mohol zvyšovať na úroveň 9 miliónov m3 až do obdobia predpokladanej kulminácie okolo roku 2030.

Zvyšovať by sa mal tzv. objem obnovnej ťažby, pri výchovnej ťažbe sa naopak predpokladá znižovanie jej objemu z dôvodu aktuálneho nižšieho plošného zastúpenia lesných porastov v predrubnom veku.

"Predpokladá sa, že z dôvodu postupnej zmeny vekového zloženia lesov by po roku 2030 malo dôjsť k poklesu celkovej ťažby dreva. V horizonte roku 2030 sa začne postupne znižovať výmera vekových stupňov lesných porastov prichádzajúcich do obnovy pod určený normál, čím sa bude znižovať aj ich ťažbový potenciál v prospech predrubných – výchovných porastov," upozornil agrorezort.

Výslednú mieru tohto zníženia, čas jeho skutočného začiatku, ako aj budúce vekové zloženie lesov však ovplyvní najmä rozsah náhodných (kalamitných) ťažieb v prognózovanom období a spôsob regulácie ťažby dreva v podmienkach súčasných zvýšených ťažbových možností.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down