10.05.2018 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technický rozvoj konštrukcie rozhadzovačov priemyselných hnojív

V systémoch pestovania poľných plodín dôležité miesto zaujíma aplikácia priemyselných hnojív. Význam tejto činnosti je jasný – dodať do pôdy živiny potrebné pre rast pestovaných rastlín. Za účelom aplikácie stanovenej dávky granulovaných priemyselných hnojív sa v praktických podmienkach slovenského poľnohospodárstva najčastejšie využíva rozhadzovanie hnojív na povrch pozemku. Pre úplnosť treba uviesť, že okrem tejto technológie
a v praxi využíva aj prihnojovanie priemyselnými hnojivami pri sejbe, alebo pri plečkovaní do riadku priamo k rastlinám na povrch, prípadne ku koreňom.

Pri rozhadzovaní priemyselných hnojív na povrch pozemku sa najčastejšie používajú rozhadzovače priemyselných hnojív zabezpečujúce rozhadzovanie odstredivou silou prostredníctvom otáčajúceho sa kotúča, na povrch ktorého dopadajú granule priemyselných hnojív zo zásobníka a následne sú rozhadzované do strán.

Kvalita práce rozhadzovačov

Rozhadzovače priemyselných hnojív kvalitou svojej práce výrazne ovplyvňujú efektívnosť pestovania poľných plodín. Pri rozhadzovaní priemyselných hnojív dochádza v prípade použitia odstredivých rozhadzovačov k určitým nepresnostiam, ktoré sa prejavujú zvýšenou koncentráciou aplikovaných priemyselných hnojív v jednotlivých častiach pozemku. Táto okolnosť vedie k tomu, že miesta pozemku obsahujúce vyššie množstvo priemyselných hnojív sú zdrojom väčšieho množstva emisií CO2 a NOx uvoľňovaných z pôdy do ovzdušia. V konečnom dôsledku to vedie ku zníženiu efektívnosti použitia priemyselných hnojív s ohľadom na pôdu a zároveň vyššie množstvo nežiaducich emisií z pôdy. Z uvedených dôvodov je dôležité poznať environmentálne účinky kvality práce rozhadzovačov priemyselných hnojív a na tomto základe realizovať také opatrenia, ktoré povedú k vyššej presnosti pohybu strojovej súpravy a tým aj k vyššej efektívnosti využívania takých vstupov akými sú priemyselné hnojivá. Presnejšia aplikácia priemyselných hnojív má teda značné ekonomické aj environmentálne účinky.

Moderné rozmetadlá

V súčasnej dobe sú na slovenský trh dodávané predajcami moderné rozmetadlá priemyselných hnojív, ktorých konštrukčné riešenie je priebežne inovované a zdokonaľované s cieľom dosiahnuť vyššiu kvalitu práce pri rozhadzovaní priemyselných hnojív. Konkrétne sa jedná o rozhadzovače takých značiek ako je KUHN, VICON, RAUCH, BREDAL, AMAZONE a podobne.

 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 19

prof. LADISLAV NOZDROVICKÝ
Katedra strojov a výrobných biosystémov,
Technická fakulta SPU v Nitre

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down