19.03.2019 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technológia ošetrenia obilnín pod pruhmi Corteva

„Ak pestovateľ z určitých dôvodov nezasiahne proti burinám v obilninách na jeseň, ale presunie ošetrovanie porastov až na jarné obdobie, vieme ponúknuť účinné riešenie založené na osvedčenom prípravku Huricane a Mustang Forte."

Povedal Ing. P. Portych, zo spoločnosti Corteva Agriscience, Praha počas zimného sympózia spoločnosti v Nitre a dodal: „Huricane patrí všade tam, kde sa vyskytuje melička obyčajná a široké spektrum dvojklíčnolistových burín - veroniky, lipkavec, uhorník, rumančeky a aj fialky. Obsahuje tri účinné látky - aminopyralid, pyroxsulam, florasulam, preniká do rastlín prevažne povrchom listov a výhonkov a je rozvádzaný akropetálne aj bazipetálne. Prípravok pôsobí ako systémový herbicíd (regulátor rastu). Florasulam a pyroxsulam inaktivuje ALS enzým. Aminopyralid pôsobí ako syntetický auxín. Pokiaľ prerastá metlička obyčajná, P. Portych odporúča pridať k prípravku Huricane zmáčadlo Šaman. Pokiaľ má pestovateľ problémy s trávovitými burinami, napr. stoklasy, ovos hluchý - je možné aplikovať  Corello v tak-mixe s Huricane spolu so zmáčadlom Šaman. Kombinácia prípravkov spoľahlivo likviduje aj pýr plazivý.

Perspektívne novinky

Všade tam, kde sú dvoklíčnolistové buriny vrátane ťažko ničiteľných druhov ako napr. fialky je možné použiť  Mustang Forte so širokým spektrom účinnosti (rumančeky, lipkavec, kapustovité druhy burín, úhorník, výmrv, atď.). Spoľahlivo likviduje aj prerastené buriny, ošetrovaná obilnina by mala mať maximálne druhé kolienko.

„V roku 2020 plánujeme vylepšenie v podobe účinnej látky fluroxypyr, ktorý je známy, ale hlavne pridáme novú účinnú látku arylex,“ avizoval novinku P. Portych, ktorá príde v novej technológii Mustang 4×4.

Arylex bude účinne likvidovať hluchavky, zemedym lekársky, vylepšený účinok má na mrlíky, lipkavec, hviezdicu, atď.

Proti pakostom, zemedymu, hluchavky, vlčí mak je určený Zypar s účinnou látkou arylex. Odporúčaná dávka je 0,75 litra na hektár v BBCH 45 (do začiatku klasenia), v prípade prerastených burín až 1 liter na hektár.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down