18.12.2019 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technológia vyšších úrod

Pod týmto názvom sa v Nitre v polovici novembra uskutočnila odborná konferencia spoločnosti Pioneer Hi-Bred. Priniesla množstvo zaujímavých tém zameraných na šľachtenie hybridov kukurice, problematiku glyfosátu a ako ho nahradiť v regulácii burín, na ponuku osív pre nasledujúcu sezónu a na technológiu ošetrenia kukurice prípravkami spoločnosti Corteva Agriscience.

Hostí podujatia za spoločnosť Pioneer privítal jej obchodný manažér Ing. Tomáš Upohlav, PhD.

Corteva Agriscience a Pioneer z pohľadu budúcnosti

„V budúcnosti pôjde čoraz viac o schopnosti agrosektora uspokojiť zväčšujúce sa požiadavky trhu,“ povedal v úvode konferencie Ing. Karel Sikora, PhD., obchodný riaditeľ pre Česko a Slovenskú republiku, Corteva Agriscience. Skonštatoval, že napriek tomu, že sa zvyšuje počet nových prípravkov na ochranu rastlín, nepribúdajú nové účinné látky. Na trhu sa zvyšuje podiel generických prípravkov, čo má cez ich nižšiu cenu vplyv na firmy, ktoré vyvíjajú nové účinné látky. Dôsledkom toho majú menší zisk a šetria. Znižujú náklady, často v oblasti vývoja nových účinných látok. V EÚ od začiatku testovania novej účinnej látky až po jej uvedenie na trh uplynie až 12 rokov.

S komplexnou ponukou

„Cieľom našej spoločnosti sú komplexné riešenia založené na širokej ponuke produktov a služieb. Ide najmä o prípravky na ochranu rastlín, digitálne riešenia v rámci presného poľnohospodárstva a výkonné osivá, ktoré sú výsledkom uplatňovania moderných šľachtiteľských metód,“ uviedol K. Sikora, zdôraznil, že základňou spoločnosti Corteva je silný vývoj a výskum. Pripomenul, že svetový trh osív v roku 2018 predstavoval obchod v objeme okolo 5 miliárd dolárov z toho až 66 percent pripadol na osivá kukurice. Spoločnosť Corteva má v Kanade a v USA vedúce postavenie na trhu s osivami kukurice a taktiež v Európe, kde dominujú osivá kukurice značky Pioneer.

V ponuke prípravkov na ochranu rastlín v posledných rokoch zabodovala spoločnosť Dow AgroSciences, napr. prípravkom Belkar, ktorý spoľahlivo likviduje buriny v repke.

V tomto roku bol uvedený nový prípravok proti burinám v obilninách Zypar s účinnou látkou arylex, ktorá je podľa K. Sikoru z pohľadu dnešných kritérií považovaná za veľmi bezpečnú. Ďalej nový herbicíd Korvetto s účinnými látkami halauxifen clopyralid, ktorý sa presadil v ochrane obilnín a repky nielen v Európe, ale aj vo svete. V insekticídoch prípravok Transform pestovatelia využili proti voškám. Ako uviedol K. Sikora jeho registrácia sa bude rozširovať aj do ďalších plodín. Segment fungicídov v budúcnosti obohatí AdaveltTM – účinná látka, ktorá má všetky predpoklady výborne fungovať v obilninách, napr. proti septóriám, taktiež v ďalších plodinách, hlavne špeciálnych - v ovocných sadoch a v zelenine. „Je to prvá účinná látka od Cortevy Agrisciences,“ dodal K. Sikora. Už v nasledujúcom roku bude uvedená ďalšia fungicídna látka inatrec s novým mechanizmom účinku proti septóriám. Najskôr bude registrovaná do obilnín.

Lumiposa - súčasť technológie repky ozimnej

„Niekoľko rokov testujeme insekticídne moridlo Lumiposa proti škodcom repky ozimnej, ktoré ju poškodzujú tesne po zasiati, poprípade krátko po vzídení. Obsahuje účinnú látku cyantraniliprole s iným mechanizmom účinku v porovnaní s ostatnými insekticídmi. Je to veľmi dôležité z pohľadu zamedzenia rozvoju rezistencie škodlivých organizmov,“ uviedol Ing. Marek Seidenglanz, PhD., zo spoločnosti AGRITEC, výskum, šľachtenie a služby, s. r. o.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down