19.04.2016 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technológie ochrany a stimulácie porastov

K rade podujatí, prinášajúcich prípravky s novými účinnými látkami a riešenia do ochrany dôležitých poľných plodín, sa zaradila aj odborná konferencia organizovaná spoločnosťou Arysta LifeSciences Slovakia, ktorá sa uskutočnila v polovici februára v Dunajskej Strede s určením pre poľnohospodárov juhozápadného Slovenska.

Hostí odbornej konferencie privítal Ing. Gabriel Villár, riaditeľ Arysta LifeScience Slovakia. Vo svojom vstupe pripomenul dôležité medzníky roku 2015 z pohľadu spoločnosti: „Napriek zlúčeniu agrochemických spoločností Arysta LifeScience, Agriphar a Chemtura pod jednu strechu, pre pestovateľov aj naďalej ostávame partnerom pre dodávanie prípravkov na ochranu rastlín, biostimulátorov a špeciálnych hnojív.“

Z rozsiahleho sortimentu prípravkov vyzdvihol kategóriu biostimulátorov, na ktorú sa aj v budúcnosti bude spoločnosť zameriavať - nosný prípravok Atonic, ďalej Rooter a BM 86. Medzi priority firmy budú naďalej patriť moridlá, z nich pestovateľmi dlhoročne obľúbený Vitavax 2000, taktiež Rancona i-Mix. V neposlednom rade zameranie sa na strategické plodiny s komplexným pokrytím prípravkami do repky, hustosiatých obilnín a kukurice, ale aj do sadov, viníc, zeleniny, sóje, cukrovej repy a ďalších.

Rooter – kľúč úspešného pestovania

Nikolas Crété zo spoločnosti Arysta LifeScience, BioSolutions Lead North and Central Europe (Francúzsko), sa vo svojej prednáške zameral na problematiku biostimulátorov, ako kľúčového faktoru úspešného pestovania: „Dlhodobým výskumom spoločnosti Goemar bolo zistené, že to čo podporuje metabolické procesy, príjem živín a ukladanie zásob v rastlinách, sú oligosacharidy, ktoré sa získavajú zložitým postupom z morskej riasy, druh Ascophyllum nodosum.“

Účinok je na rôznych úrovniach, na príjme živín rastlinou, na stimulácii a zefektívnení fotosyntetickej aktivity, na zvyšovaní celkovej biomasy a stimulácii opeľovania a kvitnutia. Prípravok pod obchodným názvom Rooter je založený na patentovanej technológii – Physio Activator Technology, pre dosiahnutie maximálnej účinnosti výťažkov z morských rias. V kombinácii s fosforom a draslíkom ide o veľmi účinný biostimulátor, ktorý ovplyvňuje rast a rozvoj koreňovej hmoty repky.

Rooter je určený predovšetkým do repky olejnej a pšenice ozimnej v odporúčanej dávke jeden liter na hektár na jeseň vo fáze 4 – 6 listov repky. Do pšenice je vhodné ho skombinovať s prípravkami na ochranu rastlín a aplikuje sa vo fáze 4 - 5 listov pšenice. Účinnosť biostimulátora sa prejavuje v aktivácii tokov rastlinnej výživy, v efektívnejšej absorbcii živín a vody z pôdy, vo zvýšenej fotosyntéze a najmä stimuluje rozvoj koreňovej sústavy. Dobre vyvinutý koreň pomáha lepšiemu prezimovaniu repky. U pšenice dochádza k stimulovaniu jesenného odnožovania. Pri aplikácii Rooter-a nedochádza k navýšeniu nadzemnej hmoty a nemení sa apikálna výška rastu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

34 56

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down