21.08.2020 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technológie ošetrovania inšpirované prírodou

K tradičným účastníkom Celoslovenských dní poľa patrí spoločnosť Agrobiosfer s. r. o., ktorá na jej 9. ročníku predstavila inovatívne riešenia v oblasti výživy, biostimulácie a ochrany rastlín na prírodnej báze.

„Celoslovenského stretnutia poľnohospodárov sa zúčastňujeme po deviatykrát s rovnakým cieľom - predstaviť naše portfólio produktov. Na báze morských rias máme v ponuke osvedčené prípravky Alga 600 a Alga 300 so zvýšeným obsahom fosforu alebo draslíka. Špeciálnu kategóriu tvoria produkty na prevenciu proti chorobám. V portfóliu máme prípravky pre listovú výživu s obsahom živín v optimálnej forme, vďaka čomu sú veľmi dobre prijateľné a využiteľné rastlinami,“ uviedol k portfóliu spoločnosti Agrobiosfer jej zástupca Ing. Pavol Krempa.

Podpora rastu už od začiatku

Vo variante s ozimnou pšenicou predstavil technológiu ošetrenia zameranú na podporu rastu už od začiatku a prevenciu proti chorobám. Konkrétne na jeseň bol aplikovaný prípravok Alga 300++ P v dávke jeden liter na hektár. Cieľom tejto aplikácie je podporiť odnožovanie, mohutnejší koreňový systém a celkový rast. Čo sa týka listovej výživy – na jeseň aplikovali komplex mikroelementov v chelátovej forme obsiahnutých v produkte LIFIO Micro Plus v dávke 0,3 – 0,5 litra na hektár. V rámci prevencie proti chorobám aplikovali prípravok Previo Pro v dávke dva litre na hektár. Ako uviedol P. Krempa, takto ošetrený porast je veľmi dobre pripravený na prezimovanie. Cieľom ošetrovania na jar bola regenerácia porastu po zime, podpora odnožovania pšenice a ďalší rast koreňovej sústavy, čo zabezpečí aplikácia Alga 300++ P v dávke jeden liter na hektár. „Keďže tohtoročná jar bola chladnejšia, jej nástup bol pomalší, aplikovali sme LIFIO CuS ako preventívne ošetrenie proti chorobám, ale hlavne na zvýšenie využiteľnosti dusíka z pôdy,“ uviedol P. Krempa k ošetreniu v pokuse v Dvoroch nad Žitavou. Ošetrenie s Alga 300++K je zamerané na kvalitu výslednej produkcie a na zvýšenie HTZ. Podľa zástupcu spoločnosti taktiež zvyšuje odolnosť rastlín proti stresovým faktorom prostredia ako je sucho, podporuje zadržiavanie vody v rastline, čo je zvlášť dôležité v podmienkach meniacej sa klímy. „Alga 300++K je ideálne kombinovať s prípravkom Stimio Megastar - špeciálne vyrobeným pre požiadavky pšenice. Obsahuje voľné L-aminokyseliny, ktoré majú výrazný stimulačný a protistresový účinok,“ dodal P. Krempa.

Rovnako aj v prípade ošetrovania jačmeňa je cieľom podporiť skorý rast a odnožovanie, ktoré optimálne naštartuje Alga 300++ P v dávke jeden liter na hektár. Ako prevenciu proti chorobám a zvýšenie využiteľnosti dusíka z pôdy odporúča aplikovať LIFIO CuS. Pre zvýšenie HTZ a zníženie obsahu dusíkatých látok (dôležitý parameter pre kvalitu sladovníckeho jačmeňa) je účinná Alga 600 v dávke 0,5 kg na hektár s aplikáciou na vlajkový list.

V súvislosti s ošetrovaním obilnín P. Krempa informoval o službe poskytovanej pestovateľom, zameranej na meranie obsahu dusíka v obilninách: „Na základe výsledkov týchto meraní vieme pestovateľom odporučiť konkrétnu dávku dusíka pre jednotlivé obilniny. Pri jačmeni dokážeme vyhodnotiť obsah dusíkatých látok nielen v rastline, ale aj v zrne.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down