14.08.2020 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technológie ošetrovania na prírodnej báze

V rámci 9. ročníka Celoslovenských dní poľa v Dvoroch nad Žitavou predstavila spoločnosť ORGANIX svoje riešenia stimulácie a výživy rastlín, protistresovej ochrany a celkovej odolnosti proti nepriaznivým podmienkam prostredia vo viacerých poľnohospodárskych plodinách.

„Základnou myšlienkou našej spoločnosti je pomáhať farmárom správne využívať prírodné hnojivá a prípravky na ochranu rastlín,“ uviedol Ing. Róbert Kysler, konateľ spoločnosti ORGANIX, ktorá pôsobí na slovenskom trhu od roku 2012.

V spoločnosti sa špecializujú na predaj organických a organo-minerálnych hnojív a biostimulantov, určených nielen do ekologicky nastaveného pestovania, ale aj pre konvenčné pestovateľské systémy. Ako v úvode prehliadky pokusu spoločnosti R. Kysler zdôraznil, veľká časť produktov je výlučne ekologická a z hľadiska použitia vhodná aj do systému integrovanej ochrany rastlín. „Taktiež spolupracujeme s výrobcami pri vývoji biopesticídov, venujeme sa aplikačnému výskumu, skúšaniu a testovaniu v jednotlivých plodinách. Okrem toho zvlášť ekologicky hospodáriacim pestovateľom poskytujeme odborné poradenstvo, či už vo výbere osív, hnojív, pomáhame im vybrať správny biologický prípravok na ošetrenie ich plodiny,“ dodal R. Kysler.

Podpora porastu už od začiatku

„Účinným riešením, ktorým môžu pestovatelia eliminovať negatívne dôsledky klimatickej zmeny na porasty poľnohospodárskych plodín sú biostimulátory. Tieto v prvom rade eliminujú stres rastlín zo sucha, či príliš veľkého množstva vody v prípade prívalových dažďov a búrok, silného UV žiarenia, ale aj fytotoxické prejavy po ošetrení herbicídmi,“ uviedol R. Kysler, podľa ktorého biostimulanty podporujú regeneráciu rastlín do určitého štádia, čo je aj jeden z dôvodov prečo sa v spoločnosti snažia zaradiť tieto produkty do praxe.

Konkrétne v zemiakoch demonštrovali použitie pôdneho koreňového biostimulátora Tecamin Raiz s obsahom extraktu z morských rias, aminokyselín a vyššej koncentrácie mikroprvkov.  Následne bol aplikovaný druhý biostimulátor Agriful s obsahom fulvokyselín, makroživín a veľkého podielu organických látok. Podľa R. Kyslera obidva biostimulanty pôsobia synergicky pri naštartovaní rastu a tvorby koreňov a už od začiatku zlepšujú výživu rastlín. Keďže ide o produkty prírodného charakteru - obnovujú pôdnu mikroflóru, podporujú rozrastanie koreňovej sústavy, pričom napomáhajú asimilácii živín do zásobných orgánov rastlín. Čo je ale dôležité - pozitívne vplývajú na nasadenie a vyrovnanosť plodov, čím priamo ovplyvňujú výšku a kvalitu výslednej produkcie. Navyše pozitívne vplývajú na zdravotný stav plodín.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down