31.01.2019 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technológie pre čo najvyššie úrody

„Od roku 2013 na Slovensku zaznamenávame pokles osevných plôch kukurice. Podľa Štatistického úradu je aktuálne pestovateľská plocha na úrovni 255 000 hektárov z čoho približne 2/3 pripadá na zrnový segment a 1/3 na kukuricu s určením na siláž,“ uviedol Ing. Tomáš Upohlav, PhD., manažér spoločnosti Pioneer, podľa ktorého sme z hľadiska počasia mali v ostatnej sezóne relatívne priaznivé rozloženie zrážok. Avšak v mnohých oblastiach od poslednej dekády júla až do konca septembra nepršalo.

Pre tých, čo pestovali kukuricu na siláž, bolo veľmi náročné trafiť sa do termínu zberu, pretože každým dňom významne stúpal obsah sušiny, pričom vegetácia bola posunutá o 2 - 3 týždne dopredu. Podobne neštandardne skoro začal zber kukurice na zrno - už začiatkom septembra s vlhkosťami zrna pod 20 percent.

Optimum AQUAmax

„Naša spoločnosť priniesla do meniacich sa podmienok prostredia technológiu Optimum AQUAmax,“ uviedol T. Upohlav, zdôraznil, že hybrid zaradený do tejto technológie musí spĺňať dve základné podmienky a to úrodové navýšenie - v normálnych podmienkach o 3 percentá a v suchých o 5 percent. Hybridy Optimum AQUAmax z najnovšieho šľachtenia majú výbornú toleranciu k stresom zo sucha a vysokých teplôt, pričom dokážu vytvoriť nadpriemerne vysoké úrody nielen v pestovateľsky priaznivom roku ale aj v suchom. Ako uviedol T. Upohlav, najmarkantnejším prejavom hybridov Optimum AQUAmax v rámci tolerancie k suchu je neskoršie skrúcanie listov, čiže dlhšia možnosť asimilácie a tvorba produkcie.

Výsledky šľachtenia sa dostavili v praxi. V  roku 2018 na Slovensku, konkrétne v Lúči na Ostrove (okres Dunajská Streda), dosiahol P9911 až 18,5 tony zrna z hektára. Avšak z hľadiska ekonomiky pestovania zvíťazil nový hybrid P9363 (FAO 320), ktorý sa podľa T. Upohlava prekvapujúco presadil v porovnaní s neskoršími hybridmi.

Novinky v ponuke Pioneer

„V tomto roku máme v ponuke 6 nových hybridov, z nich iba jeden s označením Optimum AQUAmax,“ uviedol k portfóliu zástupca spoločnosti.

Skorý zrnový segment obohatil P8812 s univerzálnym využitím na siláž aj zrno. V stredne skorom segmente je novinkou P9363, do stredne neskorého segmentu pribudli P9757 a P9874 a dva silážne hybridy - P0349 a P1535.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down