13.07.2018 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technológie, s ktorými pestovatelia napredujú

K významným a zároveň tradičným účastníkom celoslovenského stretnutia poľnohospodárov v Dvoroch nad Žitavou patrí spoločnosť Dow AgroSciences. Návštevníkom podujatia už po siedmykrát predstavila osvedčené riešenia v ochrane poľných plodín, ktoré patria k tým najefektívnejším a najpoužívanejším v pestovateľskej praxi.

Predstavenia variantov ošetrenia v pokuse sa zhostil Ing. Ján Vojtko, zástupca spoločnosti Dow AgroSciences: „Tohtoročný mimoriadny deficit zrážok, či už na východnom, alebo na západnom Slovensku, mal zásadný vplyv na porasty. Napriek tomu, burinám to nezabránilo v ich škodlivosti.“

Ako ďalej pripomenul, obrovský problém v porastoch kukurice, slnečnice a sóje spôsobovala v tomto roku najmä ježatka kuria. Účinným riešením ochrany kukurice, ktoré predstavil v jednom z herbicídnych variantov, bola aplikácia širokospektrálneho herbicídu Equip Ultra proti dvojklíčnolistovým burinám a trávam. Okrem ježatky, razantne likviduje výmrv obilnín, moháre, lipnicu ročnú, stoklasy, ovos hluchý a celé spektrum jednoročných trávovitých burín v kukurici v dávke 1,5 litra na hektár. Optimálny termín aplikácie je vo fáze od 2 až 4 listu kukurice, v prípade výskytu pýru plazivého odporúča zvýšiť aplikačnú dávku prípravku na 2,0 litre na hektár.

Účinne v ochrane slnečnice

V porastoch slnečníc bol zaznamenaný výrazný tlak vošky slamihovej, ktorá poškodzuje slnečnicu v skorých rastových fázach. Preto vo variante so slnečnicou predstavili účinnosť najpoužívanejšieho insekticídneho prípravku z portfólia spoločnosti - Nurelle D, zloženého z dvoch účinných látok - chlorpyrifos cypermethrin s aplikáciou v dávke 0,6 litra na hektár. Nurelle D má kontaktný, požerový a fumigačný účinok s translaminárnym a repelentným efektom. Čo sa týka účinnosti a reziduálneho pôsobenia, podľa J. Vojtka v ošetrovaní plodín tieto účinné látky nie sú dosiaľ prekonané. Súčasne s tlakom vošky slamihovej bolo nutné slnečnicu ošetriť najmä proti bielej hnilobe, fómovej hnilobe, alternáriovej škvrnitosti a plesni sivej a to širokospektrálnym fungicídom Apel v dávke 1,0 liter na hektár.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down