17.12.2018 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technológie v modernom vinohradníctve

Začiatkom novembra v Horných Lefantovciach zorganizovala spoločnosť Syngenta odborný vinohradnícky seminár. V centre pozornosti boli viaceré zaujímavé témy ako novošľachtence viniča hroznorodého, nové choroby viniča, zásady výroby bezchybného vína, či zdravý vinohrad s použitím technológie Syngenta.

Hostí podujatia privítal Ing. Tibor Koščo, regionálny zástupca spoločnosti Syngenta, ktorý okrem už uvedených tém, upozornil na aktuálne informácie z Poľnohospodárskej platobnej agentúry.

Všetko pre zdravý vinohrad

„Našimi prípravkami dokážeme komplexne pokryť ošetrovanie viniča. Z herbicídov je k dispozícii Touchdown System 4 a Reglone. Pre fungicídnu ochranu máme 9 prípravkov z nich dve novinky - Ampexio a Coprantol Duo. Z insekticídov sú to osvedčené Thiovit Jet a Karate Zeon,“ predstavil portfólio T. Koščo.

Z  prípravkov proti akarinóze a erinóze na viniči spôsobované roztočmi, odporučil kontaktný prípravok Thiovit Jet (80 percent síry) v koncentrácii 1,5 - 2 percentá s aplikáciou v predjarnom a jarnom období. Vhodná teplota počas aplikácie je 15 - 16°C, nesmie byť nižšia, pretože eliminuje účinnosť prípravku. Je účinný aj proti múčnatke viničovej v koncentrácii 0,4 - 0,6 percenta. Proti plesni viničovej odporučil v praxi overené prípravky Ridomil Gold MZ, Pergado F a Quadris Max a dva nové - Ampexio a Coprantol Duo. „Hrozno je citlivé najmä v období kvitnutia, pokiaľ neurobíme postrek pred kvitnutím a sú optimálne podmienky pre rozvoj peronospóry, môžeme počítať s tým, že choroba zasiahne strapce po dokvitnutí a spôsobí tak veľké škody,“ konštatoval T. Koščo. Novinka Ampexio obsahuje dve účinné látky mandipropamid a zoxamid. Pestovateľom dobre známy mandipropamid má preventívny a čiastočne kuratívny účinok, pôsobí translaminárne a má odolnosť proti zmytiu dažďom až do 60 milimetrov. Doplňujúcou látkou v prípravku je zoxamid s preventívnym účinkom založenom na zamedzení delenia jadier buniek patogéna, čím zastavuje jeho rast a uchytenie v hostiteľskej rastline. T. Koščo odporúča dávku 0,25 až 0,5 kg na hektár, ideálne v období, keď sú bobule viniča vo veľkosti brokov, t. j. koncom júna, začiatkom júla a až do polovice júla (BBCH 75). Má dlhodobý účinok proti peronospóre ako na listoch tak aj na hrozne. Maximálny počet aplikácií v rámci kombinácie je trikrát za rok.

Ďalším je Coprantol Duo - fungicídny a baktericídny prípravok postavený na báze medi (hydroxid meďnatý a oxychlorid meďnatý) s celkovým obsahom 280 gramov na kg. Odporúčaná dávka je 1,25 - 2,5 kg na hektár. Vyznačuje sa okamžitým účinkom a dlhodobým pôsobením, bez fytotoxicity. Taktiež je registrovaný pre ošetrenie v ekologickom systéme hospodárenia.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down