05.03.2024 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tegosem: jeden na všetko

Zásobník TEGOSEM od firmy Pöttinger je k dispozícii ako voliteľné príslušenstvo pre širokú škálu strojov. Pri použití zásobníka TEGOSEM je možné vykonávať spracovanie pôdy, sejbu a aplikáciu rôznych osív a hnojív v jednom prejazde, čo farmárom šetrí nielen čas, ale i peniaze. Flexibilný zásobník je možné kombinovať s nesenými aj ťahanými strojmi.

Vďaka dvom rôznym dávkovacím hriadeľom možno okrem malých a veľkých sprievodných plodín zasiať aj trávne semená alebo podobné osivá krycích plodín. TEGOSEM je možné kombinovať s rôznymi strojmi - či už ide o stroje na obrábanie pôdy alebo sejačky - a pokryť tak široké spektrum aplikácií. 

V jednom prejazde

Pri použití v kombinácii so sejacím strojom Pöttinger umožňuje TEGOSEM aplikáciu ďalšej zložky na povrch. To znamená, že výsev sprievodných plodín alebo krycích plodín sa môže vykonať v tom istom prejazde, vďaka čomu je možné šetriť pôdu. Malé semená sú veľmi vhodné na pridávanie do zmesí krycích plodín, ale pre optimálne klíčenie si vyžadujú umiestnenie na povrchu alebo v jeho blízkosti. TEGOSEM umožňuje ukladať semená na povrch, pričom väčšinu zmesi umiestňuje hlbšie pod povrch. Vďaka tomu možno zmes krycích plodín vytvoriť z viacerých zložiek. Pozitívny prínos vidno aj na zvýšení úrodnosti pôdy, keďže zmesi s minimálne ôsmimi rôznymi druhmi osiva preukázateľne podporujú pôdny život a zvyšujú biodiverzitu mikroorganizmov.

Sejací stroj TERRASEM s výsevným ústrojenstvom TEGOSEM umožňuje súčasnú aplikáciu troch komponentov. Vďaka tomu je možné sprievodné plodiny vysievať spolu s hlavnou plodinou. Okrem toho je možné komponenty zo sejacieho stroja TEGOSEM dopravovať priamo ku výsevným pätkám. Súčasne sa výsevné pätky FERTILIZER-PRO používajú na ukladanie štartovacích hnojív.

So zásobníkom TEGOSEM sú k dispozícii aj náradie na obrábanie pôdy a predsejbovú prípravu pôdy TERRIA, SYNKRO, TERRADISC, LION a FOX. Veľkou výhodou je tu možnosť kombinovať obrábanie pôdy s výsevom krycích plodín, pretože vhodné poveternostné okná sú často krátke a tak sa počíta každá sekunda. Elimináciou zbytočného prejazdu sa ušetrí drahocenný čas. Najmä z hľadiska Spoločnej poľnohospodárskej politiky, kedy sa teraz dá ľahko vyhnúť úhorom cez zimu. Osivo sa ukladá pomocou rozdeľovacích plechov pred zadný valec, čím sa okamžite zabezpečí optimálne utuženie a obnoví sa kapilárny efekt. Takýmto spôsobom je všetko pripravené na optimálne vzchádzanie osiva.

Pomocou zásobníka TEGOSEM je možné zasiať aj kryciu plodinu alebo sprievodnú plodinu v rámci starostlivosti o porasty. Sprievodné plodiny sú vhodné najmä pre okopaniny so širokými medziriadkovými vzdialenosťami, ktoré chránia pred eróziou a uľahčujú prejazd pôdou na jeseň. Ich výhodou je, že svojimi koreňmi stabilizujú pôdu a zlepšujú jej odvodnenie. Rotačné plečky ROTOCARE rozbíjajú pôdny prísušok, zatiaľ čo osivo sa pridáva priamo za zdvihnutý prúd pôdy. Osivová zmes alebo granule sú tak následne pokryté pôdou. Okrem toho pohyb pôdy spôsobuje mineralizáciu živín, ktoré prospievajú sprievodným plodinám a hlavnej plodine.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down