03.02.2011 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tieňový minister v akcii

Situácia v slovenskom pôdohospodárstve je katastrofálna, tvrdí Stanislav Becík, tieňový minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka strany Smer. V čase zvyšovania cien potravín sa znižujú priame platby do pôdohospodárstva o 40 miliónov eur. Krátenie priamych platieb bude mať dopad najmä na zníženie stavov dobytka a oviec a hospodárenie bude ešte extenzívnejšie ako teraz, poukázal vo štvrtok na tlačovej besede v Dvoroch nad Žitavou.

"Pasívna obchodná bilancia za rok 2009 je katastrofálna, dosiahla viac ako miliardu eur, čo je v prepočte na obyvateľa viac ako 180 eur," povedal S. Becík. Napríklad v Holandsku je aktívna obchodná bilancia vyše 550 miliónov eur, Francúzsko nalialo v roku 2009 rovnaký objem peňazí do rezortu pôdohospodárstva ako do zdravotníctva. U nás to išlo do agrosektoru 74 percent z toho, čo do zdravotníctva.

Slovensko podľa S. Becíka príliš veľa dováža a malo by sa uberať cestou väčšej sebestačnosti. Podčiarkol, že napriek tomu, že Slovensko má prvenstvo v Európskej únii v počte ľudí žijúcich na vidieku, sa vláda správa k poľnohospodárskemu odvetviu macošsky. V produkcii mlieka Slovensko nedosahuje ani úroveň 150 litrov na obyvateľov, produkcia teľacieho mäsa je len 10 dekagramov na obyvateľa.

Výmera plôch viníc klesla z 25 500 hektárov na 12 tisíc hektárov. Pred rokom 1989 bol stav oviec na úrovni 800 tisíc až 850 tisíc, teraz je to 290 tisíc bahníc. Ani jeden veľký obchodný reťazec, okrem Coop Jednota, nemá sídlo na Slovensku, a daň zo zisku platí svojej domovskej krajine, poukázal S. Becík.

Zásadným problémom podľa neho je, že Slovensko nezvládlo negociačný proces pred vstupom do Európskej únie. Na adresu súčasného ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (Most - Híd) Becík uviedol, že "kto je štyri roky ministrom a ešte raz sa ním stane, ten má byť víťaz. Nepočul som, že by sa snažili zastať roľníkov, namiesto toho som počul aféru Tokaj." Strana, ktorej rezort patrí, podľa S. Becíka u roľníkov "vysoko prehrala - a to sa zabudnúť nedá".

Ako ďalej pokračoval, štát sa doteraz nedokázal vysporiadať ani s povodňami. Doteraz nezaplatil poľnohospodárom za zaplavené polia ani cent. V záujme ochrany obyvateľov sa zaplavilo 505 hektárov pôdy. "Trikrát sme sa obrátili na ministerstvo pôdohospodárstva aj vnútra, no nikto sa nám neozval," tvrdí S. Becík.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down