20.10.2023 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

To najlepšie z portfólia

Plejádu hybridov kukurice si pestovatelia mohli prezrieť na Dni poľa kukurice, ktorý sa uskutočnil 26. septembra 2023 v Komoči. Cieľom podujatia bolo predstaviť nielen ťažiskové hybridy kukurice pre oblasť južného – juhozápadného Slovenska, ale hlavne nové, moderné hybridy z ponuky viacerých popredných osivárskych spoločností. 

Spoločnosť LIDEA do pokusu v Komoči zaradila to najlepšie zo svojho bohatého portfólia kukurice vrátane noviniek, konkrétne hybridy ES Midvay, ES Larhune, CS Inici, LID 4111C, Topkapi, Azumaya, LD 6030C a Ingem 68.

„Jedným z lídrov v rámci svojej FAO skupiny je hybrid Topkapi (FAO 420) - výlučne určený na zrno. Keďže toleruje stresové podmienky prostredia - dokáže sa presadiť aj v rokoch nepriaznivých pre pestovanie kukurice,“ uviedol k jeho prednostiam Ing. Dyionýz Cser, zástupca spoločnosti LIDEA. Z perspektívnych noviniek, od ktorých v spoločnosti veľa očakávajú, upozornil D. Cser na hybrid LID 4111C (FAO 380): „V porovnaní s hybridom Topkapi s FAO 420, má tu v pokuse v Komoči väčšie šúľky, čo do veľkosti a počtu radov zrna. Sme zvedaví ako dopadne zber, rozdiel v úrodách bude podľa všetkého zanedbateľný.“ S dodatkom, že LID 4111C má podstatne nižšie FAO. Ďalší predstavený, univerzálne využiteľný hybrid CS Inici (FAO 360), sa v praxi presadil dosahovaním nadpriemerných úrod zrna s rýchlym uvoľňovaním vlhkosti v závere vegetácie. Podľa zástupcu spoločnosti nesklame ani v horších pestovateľských podmienkach. ES Larhune (FAO 360) je zo skupiny Tropical Dent hybridov, pre ktoré je typické stabilita v dosahovaní veľmi dobrých úrod a rýchle uvoľňovanie vody v závere vegetácie. Keďže ide o kompaktný, dobre olistený hybrid môže sa využiť aj na výrobu siláže.

Z neskoršieho sortimentu v pokuse zaujali Azumaya a Ingem 68, vhodné do oblastí južného – juhozápadného Slovenska, sú určené najmä pre pestovateľov zameraných na čo najvyššie úrody zrna.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down