Tohtoročná úroda chmeľu bude pre horúčavy a sucho oveľa nižšia

Štyria pestovatelia chmeľu, ktorí ho v trenčianskom regióne pestujú na ploche 138 hektárov (ha), potvrdzujú, že jeho tohtoročná úroda bude pre dlhotrvajúce extrémne sucho a vysoké teploty oveľa nižšia. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

BRATISLAVA. Na Slovensku sa podľa nej pestujú dve odrody, a to klasický Žatecký červenák a Premiant. „Žatecký červenák sa pestuje na ploche 114 ha. Vlani jeho úroda dosiahla 150 ton, tohto roku sa očakáva úroda pod 100 ton. Odroda Premiant sa pestuje na ploche 24 ha, vlani sa jej urodilo 24 ton. V tomto roku očakávajú pestovatelia nižšiu úrodu, pod 20 ton,“ doplnila.
Štandardne by podľa Holéciovej mali pestovatelia zberať chmeľ okolo 15. augusta. „V tomto roku to nebude pravda. Napríklad v Poľnohospodárskom družstve Čachtice odhadujú, že klasický chmeľ začnú oberať okolo 20. augusta, ak nie aj neskôr. Pestovatelia však už neočakávajú, že by sa aj pre zrážky a momentálne ochladenie chmeľ z nedostatku vlahy a teplotného šoku výrazne spamätal,“ dodala hovorkyňa SPPK.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *