22.04.2014 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda pomarančov na Floride bude asi najhoršia za vyše 20 rokov

Tohtoročná úroda pomarančov na Floride bude podľa všetkého najnižšia za viac než dve desaťročia. Dôvodom je nebezpečná baktéria. Informovala o tom agentúra AP.

WASHINGTON. Americké ministerstvo poľnohospodárstva v minulých dňoch zverejnilo novú prognózu, v rámci ktorej očakáva, že v súčasnej sezóne 2013/2014 dosiahne úroda pomarančov na Floride okolo 110 miliónov debničiek. To je o 4 % menej než uvádzalo ministerstvo v marcovej prognóze, a oproti predchádzajúcej sezóne to znamená pokles o 18 %. Jedna debnička obsahuje od 64 do 100 pomarančov v závislosti od ich veľkosti.
Sezóna sa končí v júni, a ak sa najnovšia prognóza potvrdí, bude to najslabšia úroda pomarančov od sezóny 1989/1990, keď úrody zasiahlo mimoriadne mrazivé počasie. Vtedy dosiahla úroda pomarančov 110,2 milióna debničiek.
Dôvodom tohtoročných problémov je podľa pestovateľov bakteriálne ochorenie, známe ako zelenanie citrusov. Choroba, ktorú prenáša hmyz, spôsobuje zmeny v prísune živín do plodov, čo vedie k tomu, že plody zostávajú zelené, deformujú sa a sú horké. Stromy nakoniec uhynú. Choroba postihuje všetky citrusové stromy, nielen pomarančovníky.
Pre floridský citrusový biznis v hodnote okolo 9 miliárd USD (6,50 miliardy eur) to znamená obrovské riziko. Pestovatelia a vedci sa obávajú, že zo 69 miliónov citrusových stromov je infikovaná väčšina, niektorí odhadujú, že to môže byť až 75 %, pričom choroba sa zatiaľ nedá liečiť.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down