31.08.2020 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tohtoročnú úrodu obilnín a repky zberá už len niekoľko podnikov

Tohtoročnú úrodu obilnín a repky zberá už len niekoľko podnikov. Žatva je vo svojom závere. Vyplýva to z monitoringu, ktorý robí Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Podľa jej údajov ostáva poľnohospodárom pozbierať už len 1 % repky a 4 % hustosiatych obilnín.

BRATISLAVA. Ako ďalej pre TASR uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK, pšenica, jačmeň, raž, tritikale pri predbežnom hodnotení vykazujú v celoslovenskom meradle mierne nadpriemernú úrodu, repka priemernú úrodu.
Tak ako po iné roky, aj tento rok sa pri hodnotení žatvy podľa nej prejavujú rozdiely medzi regiónmi. Tie vyplývajú z pôdnoklimatických pomerov jednotlivých oblastí, ale aj z rozdielov medzi hospodárením samotných poľnohospodárov.
Holéciová upozornila, že rozhodujúci vplyv na úrodu a jej kvalitu malo v tomto roku množstvo a rozloženie atmosférických zrážok. Prvotné sucho na jar časť porastov zničilo, úrodu zachránili dažde na konci jari a na začiatku leta.
Doplnila, že prísun, niekde až nadbytok zrážok počas žatvy v mnohých prípadoch znamená zníženie kvality a napríklad preradenie potravinárskej pšenice do kŕmnej, rovnako preradenie sladovníckeho jačmeňa do kŕmneho za iné realizačné ceny a s otáznym dopytom.
Hovorkyňa SPPK dodala, že tohtoročná žatva je oproti iným rokom predĺžená, prerušovaná vplyvom daždivého počasia.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down