15.05.2016 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradičné hospodárenie

V dňoch 14. 3. a 15. 3. 2016 sa v Dolných Obdokovciach pri Nitre konal medzinárodný seminár odborníkov z krajín Vyšehradskej štvorky, venovaný tradičnému hospodáreniu. Seminár sa konal pod názvom Tradičné ekologické poznatky a nepísaná história: zlepšenie výskumu krajiny, ochrany prírody a environmentálnej výchovy.

Bol to prvý seminár o tradičných ekologických poznatkoch, zahŕňajúci regionálne a lokálne formy pôvodných poznatkov s ohľadom na udržateľné využívanie miestnych zdrojov.

Organizátorom boli Katedra udržateľného rozvoja FEŠRR SPU Nitra, Slovenská ekologická spoločnosť Slovenskej akadémie vied (SAV), Ústav etnológie SAV, Slovenské poľnohospodárske múzeum Nitra, Ústav krajinnej ekológie SAV a spoluorganizátorom bola aj maďarská strana - Centrum ekologického výskumu Vácrátót.

Seminár bol zameraný na oboznámenie sa s tradičnými ekologickými poznatkami výskumu v susedných krajinách (Maďarsko, Poľsko, ČR) a taktiež na Slovensku. Oficiálnym rokovacím jazykom bola angličtina.

Seminár trval dva dni, a konal sa v priateľskej atmosfére. Nechýbala ani diskusia k uvedeným témam. Na druhý deň sa konala exkurzia na súkromnú farmu s tradičným spôsobom hospodárenia, kde sa zvieratá pasú v prítomnosti pastiera (farma v Močenku).

Program uvádzal Alexander Fehér, hlavný organizátor z SPU Nitra, a Zsolt Molnár z Maďarska. Medzi účastníkmi seminára boli aj prof. Eleonóra Marišová, prorektorka SPU, Pavol Otepka, vedúci Katedry udržateľného rozvoja FEŠRR SPU Nitra, a Zita Izakovičová, riaditeľka Ústavu krajinnej ekológie SAV.

Účastníci seminára sa oboznámili s tradičnými ekologickými poznatkami o prírode, s tradičnými postupmi hospodárenia s využitím prírodných ekotypov, pričom je potrebné zvyšovať ekologické povedomie obyvateľstva a využiť v prvom rade to, čo nám ponúka príroda.

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down