07.12.2018 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradičné slovenské družstvo z Trebatíc

Keď sme premýšľali, kam zájsť na reportáž v novembri, za úlohu sme si dali nájsť a navštíviť jedno z popredných slovenských družstiev, ktoré zachováva tradičnú poľnohospodársku výrobu a zároveň sa venuje i pestovaniu cukrovej repy. Už pri príchode sme vedeli, že sme „trafili do čierneho“. Agro-Družstvo Trebatice je totiž bez pochýb jedným z nich. Pri našom príchode nás vítal vždy usmiaty predseda družstva, Jozef Galbavý a bolo nám zrejmé, že nás čaká príjemne strávený čas v Trebaticiach s predsedom, ktorý je poľnohospodár celým svojím srdcom.

História družstva

Pôvodné trebatické družstvo, ktoré zakladali súkromníci vzniklo 1. 9. 1957 a hospodárilo zhruba na 450 ha ornej pôdy. V roku 1972 sa toto poľnohospodárske družstvo zlúčilo do veľkého celku s výmerou 2 300 ha, ktorého súčasťou boli JRD Krakovany, JRD Stráže, JRD Borovce a JRD Trebatice. Takto vzniklo Družstvo Československo-poľského priateľstva priateľstva Trebatice. Po Novembri 1989 sa družstvo opäť rozdelilo na pôvodné PŠD Krakovany, PD Borovce a PD Trebatice. PD Trebatice bolo v roku 1993 premenované na dnešné Agro-Družstvo Trebatice. Pôvodne malo Agro-Družstvo Trebatice výmeru 890 ha v katastrálnych územiach (Trebatice, Borovce, Kocurice, Krakovany-Stráže, Piešťany a Rakovice). Minulý rok v Trebaticiach oslávili tridsiate výročie založenia Agro-Družstva, ktoré momentálne hospodári na 917 ha ornej pôdy a to na ťažkej lužnej černozemi a hnedozemi. V niektorých katastrálnych územiach sa však objavuje aj problém tzv. minútových pôd.

Agro-Družstvo Trebatice nám predstavil predseda družstva, Jozef Galbavý, ktorý je zároveň hlavným agronómom od roku 2000. „Moja púť na družstve začala už v útlom detstve, kedy som od svojich troch rokov chodil vypomáhať svojej mame do živočíšnej výroby pri ošetrovaní malých prasiatok. Dnes som teda v podstate na družstve už 53. rok, a za ten čas som si prešiel všetkými brigádami a prácami. Počnúc zberom zeleniny, cez okopávanie cukrovej repy a pracovnými pozíciami od skupinára, cez závlahára, pomocného agronóma a hlavného agronóma,“ uviedol J. Galbavý a pokračoval: „V roku 2000 som prevzal žezlo po úspešnom agronómovi Vojtechovi Palkechovi. Ten bol známy najmä prevádzkovými pokusmi s rôznymi plodinami, poháňajúce motor Agro-Družstva Trebatice, ktoré malo v tom čase naozaj zvučné meno. Ako jeho učeň som pričuchol k jeho práci, a i vďaka tomu sa aj dnes venujeme poloprevádzkovým pokusom so pšenicou ozimnou, z ktorej máme teraz 45 odrôd (od kŕmnej, cez triedu kvality A až po triedu kvality E) a zároveň pokusy s jačmeňom jarným, kde skúšame výkonnosť odrôd a kvalitatívne sladovnícke parametre. Z osív u nás nájdete zastúpenie spoločností VP AGRO Slovensko, LEGUSEM, RWA Slovakia, RAGT Branišovice. Naše družstvo si zakladá i na vyplácaní nájomného každému vlastníkovi pôdy do konca mesiaca November.“

Pestované plodiny

V družstve sa venujú ako rastlinnej výrobe, tak i živočíšnej výrobe. Medzi najpestovanejšie plodiny v Trebaticiach patria hustosiate obilniny. Pšenicu ozimnú tu pestujú na výmere 205 ha (priemerná úroda7,14 t), jačmeň jarný sladovníckej kvality na 225 ha (priemerná úroda 6,35 t), kukuricu na zrno na výmere 57 ha ( priemerná úroda 10,5 t) a repku olejnú na 179 ha. Celú produkciu jačmeňa z Trebatíc odkupujú firmy Heineken Slovensko sladovne a.s a Lycos-Trnavské Sladovne, spol. s.r.o. „Dobré výsledky dosahujeme vďaka rozborom pôdy, listovej analýze a kvalitne vykonanej chemickej ochrane porastov. I keď sú tieto úkony jednými z najnákladnejších vstupov v rastlinnej výrobe, prinášajú želaný efekt. Hlavné poďakovanie za úrodu však patrí hlavnému agronómovi, ktorým je sv. Peter. Ten rozhoduje o úrode všetkých plodín,“ povedal krásnu myšlienku J. Galbavý.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down