17.09.2018 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradičný Deň poľa OptiTech v Hornej Strede

Optimalizované technológie v rastlinnej výrobe sa už po trinástykrát predstavili poľnohospodárom zo západného Slovenska na „Dni poľa OptiTech“, ktorý sa uskutočnil v júni v Hornej Strede. Podujatie usporiadali spoločnosti Syngenta Slovakia a LEGUSEM pt. Prehliadku poľnohospodárskej techniky pripravila spoločnosť LEMKEN Slovakia.

Deň poľa OptiTech otvoril Ing. Ferdinand Marko zo spoločnosti LEGUSEM pt. Vo svojom vstupe zhodnotil priebeh počasia v lokalite pokusov, najmä čo sa týka zrážok a ich rozloženia bol  nepriaznivý, čomu zodpovedá aj nie práve najlepší stav porastov pšenice a celkovo ozimín. Naopak porasty jarín, najmä kukurice a slnečnice  zhodnotil ako veľmi dobré.

Hostí podujatia pozdravil Marek Luczak, generálny riaditeľ spoločnosti Syngenta pre Česko, Slovensko, Poľsko a Pobaltie. Pozornosť upriamil na odrodové a chemické pokusy a v nich uplatnené technológie ošetrovania. Z prípravkov vyzdvihol špičkový fungicíd Elatus® Era, ktorý významne prekonáva doteraz najúčinnejšie riešenie ochrany obilnín na báze karboxamidov. Tiež odporučil hybridné jačmene technológie Hyvido®.

Ing. Miloš Fiala zo spoločnosti LEMKEN Slovakia predstavil sortiment strojov a technológií v ponuke spoločnosti, ktoré kompletne pokrývajú pestovanie poľných plodín.

Repky do všetkých podmienok

Prehliadku repiek odštartoval nový hybrid SY Alibaba s tolerantnosťou proti nádorovitosti kapustovitých rastlín. Je určený na polia, kde sa uvedená choroba vyskytla a nie je tu už možné pestovať netolerantné odrody. Ing. Dana Brožová zo spoločnosti Syngenta zdôraznila, že v prípade lokalít, kde sa nádorovitosť vyskytuje, hybridy tolerantné k nádorovitosti v porovnaní s konvenčnými hybridmi poskytujú o 20 až 25 percent vyššie úrody.

V ponuke je aj líniová odroda Vapiano -  vyniká suchovzdornosťou a v dobrých podmienkach dokáže úrodou konkurovať niektorým hybridom. Osvedčený stredne skorý hybrid SY Harnas podľa D. Brožovej pestovatelia  preferujú pre veľmi dobré úrody.  Podobne ako Vapiano je pestovateľsky vhodný aj do suchších oblastí vďaka mohutnejšiemu koreňovému systému. Skorý hybrid SY Florida sa od ostatných hybridov v portfóliu odlišuje vyšším obsahom omega-3 mastných kyselín. Vďaka rýchlemu vývinu na jeseň sa môže siať až v druhej polovici agrotechnického termínu, rovnako na jar skoro vstupuje do vegetácie a patrí tak medzi repky, ktoré sa najskôr zberajú.

Novinka v ponuke

Tohtoročná novinka SY Iowa  v registračných pokusoch v Nemecku a v ďalších európskych krajinách dosiahla na priemer úrod kontrolných odrôd 110 až 115 percent. Podľa zástupkyne spoločnosti základom úrody sú husto nasadené šešule, ktoré sú kratšie, ale plnšie, čo odlišuje novú generáciu hybridov od repiek zo staršieho šľachtenia.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down