Traktor roka v štandardnej aj autonómnej verzii

CLAAS prišiel na tohtoročnú Agritechnicu s novou koncepciou stánku a množstvom nových produktov, ktoré majú dokazovať pokroky v technických riešeniach nových strojov. Nové produkty boli v expozícii prezentované v inovačnej uličke v centre stánku, zatiaľ čo nové inovačné laboratórium predstavilo vysoko automatizované a autonómne udržateľné poľnohospodárstvo budúcnosti.

S inovatívnym konceptom stánku a modernizovanou, ešte ústretovejšou prezentáciou na veľtrhu ukázala spoločnosť CLAAS na tohtoročnom veľtrhu Agritechnica nové možnosti poľnohospodárstva. Návštevníkov stánku s rozlohou 5 800 m2 privítali nielen známe produkty a inovácie spoločnosti CLAAS, ako napríklad modelový rad EVION, modelový rad DISCO 9700 a traktory radu XERION 12. Prvýkrát sme mali možnosť nahliadnuť aj do zákulisia vývojových projektov v oblasti kabíny, autonómie a alternatívnych pohonov. V inovačnom laboratóriu v stánku CLAAS v hale 13 si mohli návštevníci zblízka vyskúšať rôzne technológie budúcnosti a diskutovať o nich so zamestnancami spoločnosti CLAAS. Niektoré z vystavených štúdií a projektov budú v krátkodobom až strednodobom horizonte pripravené na sériovú výrobu a už získali ocenenia v súťaži Agritechnica Innovation Award - iné sú zamerané na dlhodobejšiu perspektívu.

„Základný“ XERION traktorom roka

Efektívnosť, pohodlie, konektivita a udržateľnosť - to boli silné argumenty, ktoré presvedčili medzinárodnú porotu súťaže Traktor roka, aby udelila novému modelu CLAAS XERION 12.650 TERRA TRAC ocenenie v hlavnej, pričom porazil troch ďalších konkurentov.

Rad XERION12, novo vyvinutý rad s výkonom motora až 653 k, bol uvedený na trh v lete 2023. Jeho koncepcia nízkych otáčok motora 2.0 vyvíjajúca maximálny krútiaci moment až 3 100 Nm pri 1 300 otáčkach motora, bezstupňová prevodovka CMATIC s plynulou zmenou prevodového pomeru s maximálnou rýchlosťou 40 km/h, hydraulika s nízkymi otáčkami motora s prietokom až 537 l/min, novo vyvinuté pásy TERRA TRAC a bezkonkurenčný výhľad do všetkých strán z štvorbodovo odpruženej kabíny, ktorá má najväčší priestor spomedzi všetkých prémiových traktorov, patria tiež k jedinečným vlastnostiam stroja, rovnako ako jeho extrémna nosnosť a presné riadenie vďaka priebežného rámu s dvoma riadenými nápravami.

Vďaka vyváženému rozloženiu hmotnosti v pomere 50:50 je však rad XERION 12 s najvyšším modelom XERION 12.650 TERRA TRAC absolútnym špecialistom na ťažkú ťahovú prácu pri všetkých rozsahoch rýchlostí - či už pred kultivátorom, diskovým náradím, pluhom, pneumatickým sejacím strojom alebo prívesom. „Napriek obrovskému výkonu, ktorý má k dispozícii a masívnym rozmerom sa XERION veľmi ľahko ovláda, vďaka najnovšej generácii bezstupňovej prevodovky CMATIC so štyrmi mechanickými rozsahmi a za asistencie systému CEMOS založeného na učení a vkladaní informácií na optimalizáciu prevodovky, trakcie a záťaže - s jasnými výhodami z hľadiska výkonu a spotreby paliva", uviedla vo svojom stanovisku porota Traktoru roka.

Najvyššie uznanie pri 25. výročí

„Účinnosť trakcie bola vždy pevne zakotvená v DNA našich traktorov," vysvetľuje Dr. Martin von Hoyningen-Huene, hlavný technologický riaditeľ skupiny CLAAS, zodpovedný za traktory a divíziu náradia a dodáva: „Model XERION vyniká najmä svojou koncepciou pohonu všetkých kolies s nekompromisne účinným a k pôde šetrným viacprúdovým trakčnou prevodovkou. S radom XERION 12 sme prevzali dobre známe silné stránky, ktoré oceňujú zákazníci XERION z celého sveta, ďalej ich rozvíjali a spojili s viac ako 25 rokmi vývoja pásového podvozku TERRA TRAC a výrobnými skúsenosťami do silnej a presvedčivej celkovej koncepcie. Skutočnosť, že XERION, za ktorého existenciu vďačíme osobne Helmutovi Claasovi, teraz získava ocenenie TOTY Award po prvýkrát v 25. roku svojho pôsobenia na trhu, je veľkým úspechom celého vývojového tímu."

Séria XERION 12 zahŕňa dva modely, 12.590 a 12.650, ktoré sa vyrábajú pre svetový trh vo verziách TERRA TRAC a kolesových TRAC verziách v hlavnom závode CLAAS v Harsewinkeli. Šesťvalcové motory Mercedes-Benz s objemom 15,6 l sú schválené na prevádzku s hydrogenovanými rastlinnými olejmi (HVO) - všetky nové stroje sa v továrni plnia už na začiatku udržateľným palivom vyrobeným z odpadu a zvyškových materiálov.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down