21.08.2018 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Traktory Challenger MT700 prichádzajú na polia

Značka poľnohospodárskej techniky Challenger, ktorá patrí do koncernu AGCO minulý rok predstavila novú generáciu pásových traktorov s označením MT700. Hlavnými bodmi, v ktorých sa traktor zlepšil sú vynovený pásový podvozok, nový motor a prevodovka, vynovená hydraulika stroja a zmenou prešiel i po stránke dizajnu. Výroba je už v plnom prúde, pozrime sa teda bližšie na to, aké novinky so sebou traktor prináša.

Výrobca sa hrdí skutočnosťou, že priniesol na trh jeden z najkomfortnejších  pásových traktorov, možno dokonca ten najkomfortnejší. Séria traktorov MT700 je zložená z troch modelov s rôznymi výkonmi motorov. Výkon motorov použitých v týchto nových traktorov s pásovým podvozkom sa pohybuje od 280 kW (380 k) až po 318 kW (431 k). Tieto traktory disponujú množstvom inovácií, oproti predošlým pásovým modelom tohto výrobcu. Jedným z nich je systém MobilTrac (MTS) a technológia využiteľná v presnom poľnohospodárstve, ktorá má zabezpečiť poľnohospodárskym podnikom vysoké výnosy. Nový rad traktorov MT700 bol vyvinutý za pomoci platformy AccuEngineering. Platforma AccuEngineering spoločnosti Challenger prináša vynikajúci dizajn, inteligentnejšie, intuitívnejšie a efektívnejšie technológie. Zdokonalený dizajn dlhého rázvoru a vynovený systém náprav poskytuje vylepšenú rovnováhu vozidla pri rozkladaní hmotnosti traktora na väčšiu plochu. Výsledkom je zníženie zhutnenia vrchných vrstiev pôdy, ktoré obmedzuje rast koreňov rastlín a to dokonca aj pri použití úzkych 41 cm širokých pásov. Môžeme konštatovať, že toto je jedna z najväčších výhod traktorov, ktoré používajú dva pásy.

Pohon traktora

Srdcom traktorov tohto radu sú koncernové 7 valcové motory AGCO Power s objemom 9,8 l, spĺňajúce emisné normy Tier IV F. Tieto motory spoločnosť vyvinula tak, aby dodávali najvyšší možný výkon, vyššie otáčky a to všetko pri nižšej spotrebe paliva. Prevodovka, ktorá je použitá v týchto traktoroch je Challenger Accu-VT, čiže kontinuálne variabilná prevodovka. Jej devízou je plynulá prevádzka s vysokým krútiacim momentom, ktorý dosahuje už pri nízkych otáčkach motora. Vývojári implementovali pri týchto traktoroch aj systém AccuDrive, ktorý zabezpečuje maximálny rozsah otáčok pri čo najnižšej spotrebe, čím sa zabezpečí už spomínaná vysoká efektivita prevádzky a zníženie nákladov. Maximálna rýchlosť traktora sa vzhľadom ku svojim vlastnostiam zastavila na úrovni 25 km/h, čo je však ospravedlniteľné vzhľadom k tomu, že sa pohybuje len na dvoch pásoch. Vývodový hriadeľ traktora a hydraulika boli navrhnuté taktiež s ohľadom na využitie nízkych otáčok motora. Väčší prietok hydraulickým systémom pri nižších otáčkach bol reakciou na požiadavky farmárov, ktoré vznikli pri používaní nových, moderných závesných strojov. Výrobca použil systém dvoch hydraulických čerpadiel s prietokom 220 l/min. pri zapojení jedného čerpadla, resp. 439 l/min. pri zapojení oboch. Nie je teda potrebné, aby obsluha zvyšovala otáčky kvôli dosiahnutiu vhodných parametrov, pretože systém AccuDrive ponúka plný výkon už pri úspornejších 1700 ot./min. Podľa výrobcu je tento systém efektívnejším, prispieva k tvorbe tichého pracovného prostredia obsluhy a v neposlednom rade prispieva k znižovaniu opotrebenia motora.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 33

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down