03.05.2024 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trendy pri technike na kosenie, obracanie a zhrabovanie  krmovín

S nástupom technológií kŕmenia hovädzieho dobytka konzervovanými krmovinami sa zmenili aj nároky na technológiu zberu. Požiadavky na rýchlosť a výkonnosť sú značné. Preto sa na trhu objavilo veľké množstvo strojov s veľkou šírkou záberu. Ponuka siaha od kombinácií žacích strojov pre oba závesy traktora cez veľké závesné prevedenia až po samohybné stroje.

Trend smerujúci k vyšším výkonnostiam a rozmerom strojov je pozorovateľný pri všetkých novinkách z oblasti techniky na zber krmovín predstavených v poslednom období. Zväčšovaním pracovných záberov a zvyšovaním sa pracovných rýchlostí sa dosahujú enormné výkonnosti strojov pracujúcich s vysokou prevádzkovou spoľahlivosťou. Pri kosení sa využívajú predovšetkým diskové typy žacích strojov, ktoré dominujú na trhu. Obzvlášť pri kombináciách kosenia, ako sú rôzne kombinácie „motýlikov“. Nové konštrukcie kombinujú výhody, ako sú veľmi nízka spotreba energie, presnosť rezu a nízka hmotnosť, ako aj zlepšená životnosť nožíkov a vyššia prevádzková spoľahlivosť.

Technika využívaná pri zhrabovaní krmoviny na riadky je tiež charakteristická zaujímavým vývojom, ale stále pri jej konštrukcii prevládajú snahy uložiť krmivo do riadku pri nízkych stratách a čisté, bez prímesí.

Nová generácia ťahaných žacích strojov

Pre zákazníkov, ktorí požadujú žacie stroje v ťahanom prevedení, uviedli ich výrobcovia na trh aj inovované modely. Sú vybavené novou žacou lištou, pýšia sa novým dizajnom a disponujú dvojicou prídavných formovacích plechov. Polohu týchto plechov môže vodič z kabíny pomocou hydrauliky traktora nastavovať a slúži na to, aby hmotu z dvoch jázd so záberom vždy troch metrov zhodili na jeden riadok so šírkou do troch metrov. Tento riadok je následne zberaný samohybnou zberacou rezačkou, osadenou zberacím adaptérom s dostatočným záberom. Novo je možné vytvárať jeden zdvojený riadok so šírkou troch metrov aj v prípade, že je traktor agregovaný s čelne a vzadu neseným žacím strojom. Umožňuje to nový druh zariadenia, závitovkový zhadzovací dopravník, ktorým je osadený vzadu bočne nesený žací stroj. Ten síce nie je vybavený zariadením na súbežnú úpravu krmovín, avšak pokosená hmota je hneď za žacími diskami odoberaná a dopravená na riadok bez znečisťovania. Zároveň sa ušetrí jeden následný prejazd traktora so zhrňovačom.

Ako obmedziť obsah nečistôt

To je tiež jeden z významných argumentov pre využitie zhadzovacích pásových dopravníkov pri zbere so žacími kombináciami. Pri zbere druhých či tretích kosieb senáži v letnom období a pri vysokej teplote vzduchu zabraňuje súčasné zhadzovanie krmovín na stredový riadok nadmernému zvýšeniu obsahu nečistôt v hmote, nakoľko dochádza k eliminácii zhrňovania. Systém pásových dopravníkov okrem zvýšenia čistoty krmovín tiež ušetrí dvojicu traktorov. Dopravníky svojim spôsobom pripojenia k žacím strojom nijako neobmedzujú ich schopnosť kopírovania terénu, ktorá je na veľmi dobrej úrovni. Je to dané tým, že sa hmotnosť pásových dopravníkov prostredníctvom nosníka prenáša na záves kombinácie a nie na žacie stroje. Pripojenie zhadzovacích pásov je jednoduché, zariadenie však znamená o niečo náročnejšiu údržbu stroja. Za bežných podmienok môže tiež obsluha traktora zvoliť režim tzv. kombinovaného ukladania krmovín, kedy jeden z pásov je zdvihnutý hore a nepracuje, zatiaľ čo druhý krmoviny dopravuje na stred kombinácie bežným spôsobom. Tento systém potrebu zhrňovania výrazne redukuje. Pri žacích kombináciách preberajú pásy dopravníka krmoviny priamo od zariadenia na úpravu krmovín.

Trojdielne žacie kombinácie

V poslednej dobe rastie záujem o trojdielne žacie kombinácie. Tieto stroje majú už v ponuke všetci významní výrobcovia techniky na zber krmovín.

S použitím dostupných zdrojov spracoval:

doc. Ing. Jozef Ďuďák, CSc.

Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitra

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down