10.01.2017 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trendy v technike hnojenia priemyselnými hnojivami

V oblasti poľnohospodárskej techniky je a bude snahou výrobcov prispôsobovať svoju ponuku pre nové technologické trendy, o čom svedčia mnohé stroje využívajúce tak systémy šetrnejšie k prírodnému a pracovnému prostrediu, ako aj prvky informačných technológií.

V oblasti dávkovania a aplikácie priemyselných hnojív sú ponúkané rozhadzovače priemyselných hnojív, ktoré umožňujú tak rovnomerné ako aj lokálne diferencované dávkovanie v závislosti od okamžitých požiadaviek pestovaných rastlín. Pri uplatňovaní princípu lokálne diferencovaného hnojenia sa vychádza z predpokladu, že na scelených pozemkoch o veľkej výmere sa prejavuje heterogenita pôdnych vlastností obsahom živín počínajúc a pôdnou štruktúrou končiac. Heterogenita obsahu živín v pôde v rôznych častiach pozemku je dôležitým argumentom pre používanie tohoto princípu aplikácie hnojív.

Súčasný stav

Stav súčasnej techniky pre hnojenie tuhými priemyselnými hnojivami je možné jednoducho charakterizovať jasnou nadvládou strojov vybavených dvojkotúčovým odstredivým mechanizmom. Ten sa vďaka intenzívnemu firemnému aj univerzitnému výskumu dostal na veľmi vysokú technickú úroveň. Stroje od vedúcich výrobcov dovoľujú aplikáciu takmer všetkých druhov hnojív s veľmi vysokou presnosťou do pracovnej šírky záberu nad 24 metrov a u hnojív s veľmi dobrou aplikovateľnosťou sú dosahované aj zábery nad 36 metrov. Požiadavka na čo najvyššiu rovnomernosť aplikácie je dnes z pohľadu techniky splnená. Približne 80 percent všetkých hnojív je aplikovaných práve pomocou dvojkotúčových aplikačných mechanizmov.

Podstatnou charakteristikou týchto strojov je plynulé nastavenie pracovného záberu v širokom rozsahu, automatické dávkovanie hnojiva, napríklad on-line kalibrácia pomocou integrovaného vážiaceho mostíka, rovnako ako elektronicky riadené zariadenia pre hraničnú aplikáciu. Samozrejme, že vysoká výkonnosť a zlepšený komfort obsluhy zodpovedá novým systémom rozptylu pre dvojkotúčové mechanizmy, ktoré umožňujú plošne diferencované hnojenie variabilnou dávkou hnojiva bez nutnosti meniť ručne nastavenia, či priamo vymieňať aplikačné kotúče alebo lopatky. Stroje vybavené GPS umožňujú automatické navádzanie do pracovného záberu tak, že eliminujú prehnojovanie na hraniciach pozemkov, prípadne prehnojovanie nadmerným prekrývaním záberov susedných jázd. Za inovácie v tejto oblasti sú pravidelne udeľované ocenenia na renomovaných výstavách poľnohospodárskej techniky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down