12.04.2022 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trendy v technológii hnojenia

Ochrana životného prostredia bude v najbližšom čase ústrednou témou aj v oblasti aplikácie minerálnych hnojív. Okrem inovácií, ktoré znižujú straty živín a zlepšujú distribúciu hnojív, je predmetom vývoja aj ochrana pôdy.

Aplikácia maštaľného hnoja je ovplyvnená najmä obmedzenou dobou aplikácie a zákazom hnojenia zamrznutej pôdy. S tým spojené nutkanie k vybičovaniu sa k vysokým denným výkonom prináša riziko preťaženia často vlhkej pôdy. Aby sa tomu zabránilo, okrem údajov o pneumatikách, zaťažení kolies a tlaku vzduchu v pneumatikách musí byť známa aj nosnosť pôdy. Doteraz to odhadovali obsluhy strojov výlučne na základe svojich skúseností, znalostí o stroji a jeho umiestnení, a podľa aktuálnych poveternostných podmienok. Pretože objektívne hodnoty pre jazdné vlastnosti ešte nie sú k dispozícii, komisia pre inovácie veľtrhu Agritechnica udelila striebornú medailu službe „TerraService“ od spoločností Rauch a AgriCircle AG zo Švajčiarska. Ide o digitálnu službu, ktorá umožňuje farmárovi vopred pohodlne vypočítať zjazdnosť poľnohospodárskej pôdy z prenosného terminálu. Používateľ musí zadať potrebné údaje o stroji alebo získať už uložené údaje. Vlhkosť pôdy sa odhaduje pre malú oblasť pomocou radarových meraní zo satelitov Sentinel-1 v kombinácii s údajmi o počasí. Pomocou tohto stroja a údajov o pôdnej vlhkosti, doplnených o informácie o pôdnej štruktúre, je vopred vypočítaná zjazdnosť plochy pomocou existujúcich simulačných modelov a zobrazená pre konkrétne oblasti v 10-metrovej mriežke. Užívateľ obdrží klasifikáciu zjazdnosti a varovanie, ak terén nie je zjazdný alebo je zjazdný len čiastočne. Okrem toho je možné optimalizovať alebo určiť postupnosť jazdy po poli, vstupnú polohu na veľkých parcelách a postupnosť spracovania stôp, vrátane pomoci pred tým, aby stroj na poli zapadol. Vďaka systému sa zamedzí preventívnym kontrolným výjazdom na parcelu a ak kontrola nie je možná, odpadnú časovo náročné a nákladné pracovné prípravy a zbytočné cesty ku parcelám.

Nový hydraulický pohon pre cisterny na močovinu značky Samson má za cieľ chrániť pôdu prostredníctvom menšieho preklzu. Výkon pohonu „SAMSON HDP“ je automaticky riadený v závislosti od nastavenej maximálnej hodnoty preklzu traktora.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down