19.03.2019 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tretia generácia manipulátorov JCB

Jeden z najväčších hráčov na trhu s teleskopickými manipulátormi, anglický výrobca JCB prednedávnom predstavil svoju novú generáciu svetoznámych manipulátorov Loadall. Jedná sa o tretiu generáciu stroja, ktorý uzrel svetlo sveta pred 14 rokmi, ktorá dostala hneď niekoľko prívlastkov „naj“. Výrobcu JCB nie je potrebné zvlášť predstavovať, jej stroje môžeme vidieť na farmách, strediskách, ale i v stavebníctve.

JCB začalo s výrobou už pred vyše 40 rokmi, v roku 1977. Za ten čas konštruktéri mnohému priučili a množstvo častí stroja sa teda postupne vylepšuje tak, aby boli užívateľsky čo možno „najprívetivejšie“. Tak tomu je i v novom rade manipulátorov žltej farby.

Tretia generácia

Nová generácia nakladačov Loadall je už na prvý pohľad mierne odlišná oproti svojím predchodcom. Stroj dostal do vienka novú kabínu Command Plus zameranú na pohodlie viac, ako kedykoľvek pred tým. Vylepšením prešlo i odhlučnenie kabíny, čo má mať za následok až o 50 % tichšie pracovné prostredie. Celkovo pôsobí kabína priestrannejším dojmom, pod čo sa podpísalo zväčšenie celkovej plochy o 12 %, ale aj lepšie umiestnenie ovládacích prvkov a viacero úložných priestorov. Kabína sa takto radí medzi najpriestrannejšie vo svojej kategórii. Dojem lepšej viditeľnosti z miesta obsluhy umocňuje nová palubovka, ktorá je umiestnená o čosi nižšie, ako tomu bolo u predchodcu. Viditeľnosť smerom nahor (na vidlicu, alebo lyžicu) je zlepšená taktiež, a to o 14 %. Stroj za to vďačí neprerušenému preskleniu čelnej časti kabíny, ktoré prechádza až nad hlavu pracovníka obsluhy nakladača. Zmenami prešla i klimatizácia manipulátora, ktorej systém bol zlepšený ako z hľadiska výkonu, tak aj z technologického hľadiska. Systémom prúdi podľa výrobcu o 10 % viac vzduchu, ktorý je na viac upravovaný automatickou klimatizáciou. Stačí tdea nastaviť teplotu ako v automobile, a o všetko sa už postará samotný systém. Firma JCB sa pýši tým, že svoju kabínu si vyvíjala sama. Jej výroba by mala prebiehať v novom výrobnom závode JCB Cab Systems pri meste Uttoxeter.

O pohon stroja sa stará motor vlastnej výroby, JCB EcoMax, ktorý má podľa výrobcu vyčnievať z radu najmä svojou optimalizovanou spotrebou. Ten je uložený v bočnej časti stroja pre lepší prístup v prípade potrebného servisu a je dostatočne chránený i pred nárazmi. V novej sérii Loadall III nájdeme motory s dvoma rôznymi objemami rozdielnych 4,4 l a 4,8 l.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down