20.09.2013 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trh práce pokračuje v oživovaní

Štatistiky ústredia práce poskytujú signály o začínajúcom pozitívnom obrate na trhu práce. Konštatujú to analytici Národnej banky Slovenska (NBS) v reakcii na údaje o nezamestnansoti za mesiac august. Miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac klesla o 0,29 percentuálneho bodu na 13,70%, po sezónnom očistení o 0,1 p.b. na 14,1%.

"Napriek tomu, že počet vyradených z evidencie z dôvodu nespolupráce, resp. iných dôvodov nesúvisiacich s umiestnením na trh práce sa od júla drží mierne vyššie ako bolo zvykom, trend znižovania počtu nezamestnaných je zreteľný a môže signalizovať postupné mierne zlepšovanie situácie na trhu práce," konštatuje menový úsek centrálnej banky.
Keďže klesal počet disponibilných aj nedisponibilných uchádzačov, nemožno podľa NBS hovoriť o efekte preskupovania počtov uchádzačov v rámci rôznych kategórii nezamestnanosti. Pozitívny vývoj naznačili už zlepšené indikátory dôvery a očakávania podnikov aj spotrebiteľov.
"Pokračovanie mierneho poklesu počtu nezamestnaných poukazuje na možný mierny pokles miery nezamestnanosti v treťom štvrťroku," avizujú analytici NBS s tým, že ide o priaznivejší vývoj v porovnaní s aktuálnou predikciou centrálnej banky. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down