26.01.2011 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trh s bravčovým mäsom sa potápa

Chovatelia ošípaných sa už dlhšie obdobie nachádzajú v nepriaznivej situácii. V súčasnosti im problémy spôsobujú nielen stúpajúce ceny krmív, ale i škandál vyvolaný prítomnosťou dioxínov v bravčovom mäse, ktorý odrádza zákazníkov od jeho kúpy.

Ceny bravčového mäsa a ošípaných rapídne klesajú a chovatelia volajú o pomoc. Európska komisia v pondelok oznámila, že v najbližšom čase zavedie konkrétne opatrenia.
„Musíme bojovať proti cenovým výkyvom – dúfam, že do konca roka nájdeme na tento problém konkrétne riešenia,“ vyhlásil uplynulý týždeň v Berlíne na medzinárodnej výstave Grüne Woche Bruno Le Maire, francúzsky minister poľnohospodárstva. Volal po okamžitom zákroku zo strany Európskej komisie: „V prípade mlieka sme čakali pridlho a draho sme za to zaplatili,“ citovala ho agentúra Bloomberg.
Ceny krmív, ktoré pri chove ošípaných tvoria 55 až 65 percent z celkových výrobných nákladov, sa kvôli minuloročnej neúrode obilia zvyšujú. Vanden Avenne, prezident organizácie Fefac, ktorá združuje európskych producentov krmív, preto navrhol, aby Európska únia uvoľnila dovozné clo na obilie a vytvorila tak priestor pre vyššiu konkurenciu a zníženie cien na trhu.
„Súčasná trhová situácia v európskom sektore hospodárskych zvierat je extrémne znepokojujúca. Zvlášť odvetvie chovu ošípaných sa nachádza blízko trhového kolapsu,“ vyhlásil V. Avenne.
Druhým klincom do rakvy pre chovateľov ošípaných je súčasný nemecký škandál týkajúci sa kontaminácie bravčového mäsa toxickým dioxínom. Zákazníci stratili na bravčové chuť, a to nielen v Európe. Dovoz bravčového mäsa z Nemecka dočasne zablokovala Čína i Rusko. Od vypuknutia celej aféry klesli v Nemecku ceny jatočných ošípaných o jednu štvrtinu, na 1,12 eura za kilogram. Podľa britského týždenníka Farmer´s Weekly kvôli dioxínovému škandálu tento mesiac stratia tamojší chovatelia na jednom prasati 21 libier.
Podľa Antonia Tavaresa, predsedu pracovnej skupiny, ktorá sa v rámci organizácie Copa-Cogeca venuje sektoru ošípaných, by mala Európska únia podniknúť okamžité kroky zabraňujúce kompletnému zrúteniu trhu s bravčovým mäsom.
„Okamžite musia byť vytvorené nástroje, s pomocou ktorých sa dá usmerniť trh, ako je napríklad finančná pomoc pre súkromné skladovanie. Keď sa trh pozviecha, tieto zásoby by sa mali opatrne vrátiť na trh,“ povedal A. Tavares.
Dacian Ciolos, eurokomisár pre poľnohospodárstvo, počas stretnutia na veľtrhu Grüne Woche vyhlásil, že je pripravený konať: „Európska komisia je pripravená na mobilizáciu opatrení, ktoré má k dispozícii, aby zabránila cenovému prepadu. Ak to bude potrebné, podnikneme okamžité kroky,“ citovala ho agentúra Bloomberg.
V pondelok svoj plán spresnil. Už čoskoro by sa mal aktivovať mechanizmus finančnej pomoci pre chovateľov ošípaných. „Urobil som politické rozhodnutie, aby sa začalo so súkromným skladovaním,“ citovala Daciana Ciolosa agentúra Reuters. V najbližších mesiacoch tak chovatelia ošípaných budú dostávať príspevok na uskladnenie svojich produktov, aby mohli počkať na lepšiu cenu.
Článok nájdete aj v 4. čísle Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down