Trhy zostanú v rovnováhe

Vďaka relatívne nízkym a stabilným cenám poľnohospodárskych komodít, s ktorými sa na medzinárodnom trhu najviac obchoduje, zostanú svetové potravinové trhy v budúcom roku pravdepodobne v rovnováhe. V dôsledku týchto nádejných vyhliadok, čo platí najmä pre obilniny, pravdepodobne až na šesťročné minimum poklesnú svetové výdavky na dovoz potravín.

RÍM. Rekordné predpovede úrody ryže a obilnín a nárast produkcie kukurice udržujú nízke ceny a vysoké zásoby. Svetová produkcia obilnín by v roku 2016 mala narásť na 2 569 miliónov ton, čo je oproti minulému roku nárast o 1,5 percenta, čo povedie k navýšeniu už existujúcich zásob.

O 11 percent, na hodnotu 1,168 bilióna amerických dolárov, sa v roku 2016 predpokladá aj pokles hodnoty importu potravín, keďže pokles cien potravín z obilnín a potravín živočíšneho pôvodu je výraznejší ako nárast cien rýb, ovocia, zeleniny, olejov a cukru.

 

Preteky v exporte pšenice

 

Pokles nákladov na dovoz sa však menej prejaví v ekonomicky zraniteľných krajinách so znehodnocujúcimi sa domácimi menami.

Organizácia spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) zvýšila predpoveď produkcie pšenice na 742,4 miliónov ton v dôsledku rastu produkcie v Indii, v Spojených štátoch amerických a v Ruskej federácii, o ktorej sa predpokladá, že ako doteraz najväčšieho exportéra pšenice predstihne Európsku úniu. Celková spotreba pšenice by mala stúpnuť na 730,5 milióna ton, pričom dôjde k veľkému nárastu spotreby pšenice nižšej kvality, ktorá bude využitá v krmivách.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *