22.10.2019 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trojica noviniek zaujala

„Výsledkom nového šľachtenia spoločnosti RAPOOL sú moderné hybridy kukurice s rýchlejším uvoľňovaním vody v závere vegetácie, čím prispievajú k celkovej ekonomike výroby.“

Uviedol Ing. Martin Štrba, produktový manažér spoločnosti RAPOOL počas prehliadky pokusu s hybridmi kukurice na dňoch poľa v Drienovci na východe Slovenska.

Aj v tomto roku v pokuse z portfólia spoločnosti predstavili tri perspektívne novinky: SU Questum, Piatov a nový hybrid pripravovaný pre sezónu 2021 Jiminy. Z nich ako prvý silážny hybrid SU Questum (FAO 490), ktorý je vhodný práve do podmienok Podunajskej a Východoslovenskej nížiny. Vytvára mohutné rastliny s veľkými šúľkami, a je tak základom pre výrobu kvalitnej siláže s dostatkom jadra. Jiminy (FAO 440) je kombinovane využiteľný hybrid na  zrno a vďaka vyššiemu vzrastu aj na siláž. Naopak Piatov (FAO 400) je nižší, výlučne zrnový hybrid kukurice s výborným uvoľňovaním vody zo zrna v závere vegetácie. Podľa M. Štrbu nové hybridy disponujú lepšími vlastnosťami v porovnaní s už zabehnutými materiálmi. Najmä lepšou prispôsobivosťou k podmienkam prostredia, pričom stabilné úrody poskytujú aj v horších podmienkach. Navyše lepšie znášajú sucho, sú odolnejšie proti chorobám, disponujú dobrou odolnosťou proti poliehaniu a vďaka mohutnejšiemu koreňovému systému lepšie hospodária s vodou.

Z osvedčených materiálov spoločnosti v pokuse predstavili zrnové hybridy Judoka (FAO 340), nosný hybrid pre sezónu 2020 Replik (FAO 370), Badiane (FAO 380) a Eldacar (FAO 420) s kombinovaným využitím na zrno a siláž.

VIERA UVÍROVÁ

FOTO – AUTORKA

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down