04.09.2019 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tržby a výnosy v lesnom hospodárstve vlani stúpli o 9,1% na 1,105 mld.eur

Tržby a výnosy v lesnom hospodárstve SR, teda obhospodarovateľov lesa a poskytovateľov služieb, dosiahli vlani 1,105 miliardy eur. V porovnaní s rokom 2017 sa zvýšili o 9,1 %. Náklady dosiahli 1,020 miliardy eur. Hospodársky výsledok v lesnom hospodárstve bol na úrovni 40,62 milióna eur. Vyplýva to zo Správy o lesnom hospodárstve v SR za rok 2018 z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR (zelená správa), ktorú v stredu prerokovala a schválila vláda.

BRATISLAVA. "Najväčší podiel mali tržby za vlastné výrobky a služby, a to až 79,8 %. Celkové tržby a výnosy obhospodarovateľov lesa boli 595,61 milióna eur a v porovnaní s rokom 2017 vzrástli o 7,1 %, najmä v dôsledku rastu ostatných tržieb a výnosov a vyšších dodávok surového dreva," priblížil agrorezort.
      V štruktúre tržieb a výnosov obhospodarovateľov lesa mali podľa MPRV SR najvyšší podiel sortimenty surového dreva, ktoré tvoria spolu až 79,2 % trhovej produkcie. To znamená, že predaj sortimentov surového dreva je rozhodujúcim zdrojom financovania obhospodarovateľov lesa. Ostatné tržby a výnosy predstavujú príjmy za predaj ostatnej lesnej výroby, sadeníc, výrobkov pridruženej výroby, poľovníckych, turistických a lesníckych služieb, výnosy z prenájmu a predaja lesného majetku, tržby z obchodnej činnosti, výnosy z finančného kapitálu a cenných papierov.
      "Poskytovatelia služieb v lesnom hospodárstve SR dosiahli tržby vo výške 509,44 milióna eur, z toho 73,5 % tvoria tržby za vlastné výrobky a služby, 22,2 % tržby z predaja tovaru a zvyšok ostatné tržby a výnosy," spresnil rezort pôdohospodárstva.
      Z porovnania štruktúry tržieb a výnosov obhospodarovateľov lesa a poskytovateľov služieb je podľa MPRV SR zrejmý značný rozdiel. U obhospodarovateľov lesa prevládajú tržby za vlastné výrobky a služby, hlavne tržby z predaja surového dreva, naproti tomu u poskytovateľov služieb sú to hlavne tržby za služby a významný podiel majú tiež tržby z predaja tovaru.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down