18.02.2019 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tržby za potraviny, nápoje a tabak rástli vlani pomaly

Tržby obchodníkov s potravinami, nápojmi a s tabakom na Slovensku vlani medziročne vzrástli o 0,9 percenta. Ide však o najpomalší rast za posledných šesť rokov.

BRATISLAVA. Redakciu týždenníka Roľnícke noviny o tom informovala Eva Sadovská, analytička Slovenského farmárskeho družstva.

Na základe jej údajov nám v rámci Európskej únie v tejto „disciplíne“ patrí až 19. priečka, a zároveň sme zaznamenali najpomalší nárast maloobchodných tržieb potravín, nápojov a tabaku spomedzi krajín V4.

Vyplynulo to z prepočtov Slovenského farmárskeho družstva, vykonaných na základe aktuálnych údajov Eurostatu.

Pritom v predchádzajúcom období, konkrétne v rokoch 2016 a 2017, zaznamenali maloobchodné tržby z predaja potravín, nápojov a tabaku na Slovensku medziročné tempá rastu vyššie ako 4 percentá.

A hoci v rokoch 2013 až 2015 bol nárast týchto tržieb o niečo pomalší, aj tak na medziročnej báze vždy presiahol úroveň 1,5 percenta. Naproti tomu počas rokov 2011 a 2012 tržby za potraviny, nápoje a tabak slovenským obchodníkom medziročne klesli.

Najvýraznejšie vzrástli tržby z predaja potravín, nápojov a tabaku vlani v prípade maloobchodníkov na Malte (o 8,1 percenta), Bulharska (o 7,6 percenta) a Rumunska (o 6,4 percenta). Priemerný nárast spomenutých tržieb bol v EÚ a aj v eurozóne evidovaný na úrovni 1,3 percenta.

Slovensko však vlani zaznamenalo najpomalší nárast týchto tržieb aj v rámci krajín V4. V Poľsku totiž obchodníkom s potravinami, nápojmi a s tabakom vzrástli tržby o 3,9 percenta, v Maďarsku o 3,5 percenta a v Českej republike o bolo o 1,9 percenta.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down