„Tvoríme chémiu“ – pokrokové riešenia v ochrane rastlín

Spoločnosť BASF ako jeden z lídrov v odvetví so širokým portfóliom fungicídov, insekticídov, herbicídov a prostriedkov na ošetrenie osiva, na svojej tradičnej konferencii koncom januára v Nitre predstavila technológie ochrany obilnín a olejnín, súčasťou ktorých sú aj tri nové produkty vrátane prvého nepostrekového fungicídu s účinnosťou proti listovým chorobám jačmeňa a pšenice.

Systiva® – prvý nepostrekový fungicíd

Bertrand Debret, zodpovedný za registrácie prípravkov na ochranu rastlín v rámci regiónu stredná Európa,  predstavil inovatívny prípravok Systiva®: „Je to prvý produkt, ktorý funguje na listové choroby, ale aplikuje sa na osivo, t. j. je to prvý nepostrekový fungicíd s účinnosťou proti listovým chorobám jačmeňa a pšenice.“

Ako ďalej uviedol, choroby prenosné osivom a pôdou sme doteraz ošetrovali moridlom, pri jačmeni nasledovalo prvé ošetrenie zamerané na múčnatku a v prípade silného infekčného tlaku bolo nutné ešte jedno ošetrenie proti škvrnitostiam a fuzáriám. „Systivou sa táto technológia ošetrenia mení. Aplikuje sa na osivo spolu s moridlom a zabezpečí tak ochranu jačmeňa približne do štádia BBCH 37. Systiva® účinne dopĺňa klasické moridlá a jej úlohou je chrániť rastlinu v skorých štádiách proti hubovým ochoreniam,“ uviedol B. Debret a dodal: „V pšenici je to podobné. Tým, že sa Systiva® aplikuje na osivo – ochráni pšenicu v skorých rastových štádiách proti hubovým chorobám a nahradí tak jedno foliárne ošetrenie.“

V prípravku obsiahnutá účinná látka Xemium® (je aj v Adexare Plus) zo skupiny karboxamidov (SDHI) sa vyznačuje vysokou mobilitou, t. j. z osiva sa dostane až do zelených častí  rastliny a môže ich tak chrániť proti hubovým chorobám. Formulácia prípravku je založená na vode, vďaka čomu sa jednoducho aplikuje s nízkou prašnosťou a s dokonalým pokrytím osiva. Navyše zabezpečí dobrú tekavosť osiva a taktiež sa môže aplikovať spolu s moridlami – bežne dostupnými na trhu. Princípom ošetrenia je podľa B. Debreta ochrániť rastliny hneď na začiatku, ešte pred nástupom ochorenia.

Pozitívny vplyv na fyziológiu rastlín

Okrem ochrany pred chorobami, má Systiva® aj pozitívne fyziologické efekty. Pokusy realizované v Nemecku preukázali, že rastliny ošetrené Systivou sú životaschopnejšie, na pohľad zelenšie, hustejšie s nižším výskytom chorôb. Ošetrenie má pozitívny vplyv na koreňový systém, ktorý je lepšie vyvinutý a tým pádom aj vývoj celej rastliny rýchlejšie napreduje.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *