23.03.2018 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

„Tvoríme chémiu“ – stratégie ošetrenia poľných plodín

Spoločnosť BASF ako jeden z lídrov v odvetví so širokým portfóliom fungicídov, insekticídov, herbicídov a prípravkov na ošetrenie osiva, na svojej tradičnej konferencii koncom januára v Nitre predstavila technológie a stratégie ošetrenia vybraných poľných plodín. Ich súčasťou je inovatívny boscalidový ochranný štít a prvý nepostrekový fungicíd s účinnosťou proti listovým chorobám jačmeňa a pšenice.

Hosťom podujatia sa prihovoril Ing. František Kocka, riaditeľ oddelenia Agro spoločnosti BASF, pričom v úvode pripomenul 25 rokov pôsobenia spoločnosti na Slovensku. Z najmodernejších produktov v ponuke vyzdvihol „boscalidový ochranný štít“, ktorého úlohou je vytvorením fungicídnej clony ochrániť repku na jar proti významným chorobám ako sú biela, alebo fómová hniloba. Pozornosť upriamil na tému venovanú hubovým chorobám obilnín prenosných pôdou a osivom, taktiež listovým chorobám. Zdôraznil, že v obilninách je dôležitá nielen ochrana posledného listu a klasu, ale z hľadiska možnej infekcie sú rastliny citlivé aj v štádiu vzchádzania až po odnožovanie. Za jednu z možností ako zlepšiť účinnosť prípravkov považuje F. Kocka pracovať aj na kvalitnej formulácii, ktorej príkladom je prípravok Osiris Top®. „V tomto roku uvedieme na trh dva nové prípravky: Scala - proti hubovým chorobám do vinohradov  a pre jablone a nový fungicíd do obilnín Priaxor®, ktorý chceme otestovať v praktických podmienkach,“ dodal F. Kocka.

Boscalidový štít v ochrane repky

„Systém ošetrenia na báze prípravkov Efilor® a Pictor® predstavujeme ako boscalidový ochranný štít proti všetkým dôležitým chorobám repky,“ uviedol Ing. Robert Jurových zo spoločnosti BASF.

Podľa zástupcu spoločnosti je unikátnosť tohto ošetrenia daná v prvom rade dlhodobou fungicídnou clonou.  Celý systém ochrany je založený na účinnej látke boscalid, kde v prípravku Efilor® je v kombinácii s metconazole a v Pictore® s dimoxystrobínom. Účinné látky zo skupiny SDHI prinášajú účinnú reguláciu chorôb po dlhú dobu. Kombinácia týchto účinných látok poskytuje ochranu proti všetkým významným chorobám, ktoré sa v repke vyskytujú.

„Výhodou boscalidového štítu je zamedzenie rezistencie patogénov vďaka obsahu troch účinných látok z rôznych chemických skupín, z nich každá účinkuje na inom mieste bunky patogéna, čím je zabezpečená aj antirezistentná stratégia,“ dodal R. Jurových. Ide o systémové ošetrenie s rýchlym prienikom účinných látok do pletív rastliny vrátane spodnej strany listovej plochy s veľmi dôkladným pokrytím ošetrovanej plochy. Efilor® odporúča aplikovať, pokiaľ ide o redšie porasty, menšie oslabené rastliny, predovšetkým na jar v skoršom termíne. Účelom ošetrenia je zabezpečiť vitalizáciu porastu s preventívnym zásahom proti chorobám, pre podporu vetvenia a šetrnú reguláciu rastu. V tomto termíne postačí dávka 0,7 litra na hektár pri výške porastu 15 až 20 centimetrov. V prípade vyššieho tlaku chorôb R. Jurových odporúča zvýšiť dávku Efiloru® na 0,8 litra na hektár.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down