04.05.2018 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

U dvoch potravinárov bol v kozom mlieku vírus kliešťovej encefalitídy

Vírus kliešťovej encefalitídy sa našiel v surovom kozom mlieku u dvoch podnikateľov na strednom Slovensku. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.

BRATISLAVA. "Veterinárny a potravinový ústav Dolný Kubín 30. apríla 2018 oznámil protokolom o skúškach dva pozitívne výsledky na prítomnosť RNA vírusu kliešťovej encefalitídy (TBEV) z vyhlásenej cielenej kontroly Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR. Pozitívny nález sa zaznamenal v surovom kozom mlieku vo vzorke odobratej u prevádzkovateľa potravinárskeho podniku Bahnová Viera–Farma B+B, v pôsobnosti Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Žiar nad Hronom, ako aj vo vzorke odobratej u prevádzkovateľa potravinárskeho podniku Zvara Jozef–ZLATÝ VŔŠOK, v pôsobnosti Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Zvolen," spresnili veterinári.
ŠVPS zároveň informovala, že miestne príslušné regionálne veterinárne a potravinové správy okamžite po doručení protokolov 30. apríla nariadili v zmysle zákona o veterinárnej starostlivosti zákaz uvádzať na trh surové ovčie mlieko alebo surové kozie mlieko na priamu spotrebu, alebo surové ovčie mlieko alebo surové kozie mlieko spracúvať alebo dodávať na výrobu mliečnych výrobkov, ktorých výrobný postup nezahŕňa tepelné ošetrenie.
Regionálne veterinárne a potravinové správy taktiež nariadili informovať všetkých odberateľov a konečných spotrebiteľov a neodkladne začať postupy na stiahnutie z trhu vyrobených mliečnych výrobkov, ktoré boli vyrobené bez tepelného ošetrenia.
ŠVPS SR 16. februára 2018 nariadila všetkým regionálnym veterinárnym a potravinovým správam cielenú kontrolu na odber vzoriek ovčieho a kozieho mlieka na dôkaz vírusu kliešťovej encefalitídy metódou PCR u prevádzkovateľov potravinárskych podnikov, ktorí uvádzajú na trh surové ovčie a kozie mlieko, ktoré je určené na výrobu mliečnych výrobkov vyrobených zo surového mlieka a u výrobcov surového konzumného kozieho mlieka a surového ovčieho konzumného mlieka.
"Do súčasnej doby bolo vyšetrených vo Veterinárnom a potravinovom ústave Dolný Kubín 114 vzoriek, v odberoch vzoriek a laboratórnych vyšetreniach sa pokračuje. ŠVPS SR týmito opatreniami vylučuje zdravotné rizika pre spotrebiteľov po konzumácii výrobkov vyrobených zo surového mlieka," dodala potravinová správa.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down