29.05.2018 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

U nás si repku ozimnú vyberie každý

Ponúkame komplexné riešenia pestovania repky ozimnej. Začínajú výberom kvalitnej odrody, na ktorú plynule nadväzuje herbicídne, fungicídne a v neposlednom rade insekticídne ošetrenie počas rastu tejto plodiny. Správne zvolené pesticídne ošetrenie napomôže tomu, aby odroda maximálne využila svoj úrodový potenciál a uspokojila aj tých najnáročnejších pestovateľov.

V širokej ponuke odrôd repky ozimnej na trhu nie je jednoduché sa zorientovať. Existujú mnohé odporúčania a hodnotenia, ktoré výber odrody do istej miery uľahčujú, ale aj tak nie je jednoduché vybrať pre svoje pole to najlepšie a najvhodnejšie. Pri voľbe sa nedá riadiť iba základnými vlastnosťami, ale je potrebné si vyhodnotiť a zvážiť oveľa viac faktorov. Medzi najdôležitejšie patrí bezpochyby úroda, plasticita odrody, schopnosť reagovať na vyššiu intenzitu pestovania, odolnosť voči hubovým chorobám a podobne.

 

V našej ponuke nájdete pomerne široké portfólio osív repky ozimnej. Snažíme sa ho neustále dopĺňať novšími a výkonnejšími novinkami.

 

SY Iowa – Novinka 2018

Táto exkluzívna hybridná novinka bola tento rok  registrovaná v Poľsku a ďalšie registrácie prebiehajú v ďalších štátoch vrátane Slovenska a  Českej republiky. Ide o stredne skorý hybrid s vysokou úrodou preukázanou v rôznych podmienkach a lokalitách v SR a ČR i v ďalších štátoch Európy. Výsledky registračných pokusov preukázali stabilnú úrodu v porovnaní s kontrolu (Nemecko 111 %, Poľsko 115 %, Dánsko 107 %). Veľmi dobrá úroda sa potvrdila aj v stresových podmienkach, prevažne na lokalitách v Poľsku. SY Iowa má vynikajúcu odolnosť proti fóme (RLM7) a veľmi dobre zvláda bielu hnilobu. Hybrid je robustný so strednou výškou (154 cm) a s veľmi dobrou odolnosťou voči vyzimovaniu. Ak si vyberiete SY Iowa, môžete sa spoľahnúť na veľmi vitálny hybrid s rýchlym štartom na jeseň i na jar, ktorému odporúčame jesennú aplikáciu rastového regulátora. Táto novinka je vhodná aj pre podmienky minimalizácie.

 

SY Florida

Ide o novinku minulého roka v segmente skorých hybridov. Spoznáte ju ľahko, pretože je určite prvá, ktorú zbadáte kvitnúť. Výškovo je porovnateľná s ostatnými hybridmi, ale čo sa týka robustnosti prekonáva i náš známy SY Harnas. A to aj v úrode, pretože na základe výsledkov z pokusov v ČR ho prekonala. Porovnateľný je aj obsah oleja s tým, že SY Florida obsahuje nadštandardnú hladinu omega-3 mastných kyselín. Výhodu má aj v dobrej odolnosti voči chorobám, ako je fóma, biela hniloba, Cylindrosporium alebo Verticilium. Ak vám to na jeseň z akýchkoľvek dôvodov nevychádza a nestíhate zasiať včas nevadí, tento hybrid je vhodný aj pre neskoré sejby.

 

SY Harnas

K slovu sa dostáva stredne skorý hybrid, ktorý si získal na poliach svoje stabilné miesto. Hoci je preverený v suchých oblastiach, kde si vie siahnuť pre vlahu vďaka svojej mohutnej koreňovej sústave, aj v podmienkach ťažších pôd a vlhka preukázal svoju výkonnosť. Bočné vetvy sú dlhé s veľmi dobrým nasadením šešúľ, čo je základ pre vysokú úrodu semien i oleja. Ak by sme mali uviesť, čo odrodu SY Harnas jasne špecifikuje, tak je to práve úroda, vysoká odolnosť voči suchu, možnosť využitia jeho potenciálu aj v podmienkach piesočnatých pôd a dobrá odolnosť voči chorobám, vyzimovaniu a poliehaniu vďaka silnej stonke. Vzhľadom k rýchlejšiemu rastu na jeseň, odporúčame termín sejby v druhej polovici agrotechnického termínu. Hodí sa do všetkých pestovateľských oblastí, veľmi dobre reaguje na navýšenie intenzity vstupov, ale výborné výsledky dosahuje aj v podmienkach minimalizácie.

 

SY Cassidy

Klasika v podobe SY Cassidy nebude chýbať ani tento rok. Tento stredne skorý hybrid veľmi dobre poznajú tí, ktorí ho majú vyskúšaný aj pre neskoré siatie. V tomto prípade sa bude perfektne dopĺňať so SY Florida, obe sú vhodné aj pre neskoré siatie, ale jedna je stredne skorá a druhá skorá. SY Cassidy má nadpriemernú odolnosť voči fómovému černaniu stonky, černi repkovej, plesni sivej a je veľmi dobre odolná voči sklerotíniovej hnilobe. Je dobrou voľbou v prípade požiadavky kombinácie úroda a neskorá sejba.

 

SY Alibaba

Tí, ktorí majú na pozemkoch problém s nádorovkou kapustovou poznajú veľmi dobre jej predchodcu SY Alister. SY Alibaba, rovnako ako predchodca, má veľmi dobrú odolnosť voči fóme, je nižšieho vzrastu, takže veľmi dobre odolávajú poliehaniu a svoj výkon potvrdzuje predovšetkým na infikovaných pozemkoch. Vedie si skvelo aj na normálnych pozemkoch a podáva úrody porovnateľné s klasickými materiálmi. Vďaka pomalšiemu štartu na jeseň si SY Alibaba nevyžaduje intenzitu v podobe zásahu rastovým regulátorom a je možný osev aj v skorších termínoch. Tým že ide no novšiu generáciu, oproti SY Alister dosahuje predovšetkým vyššiu úrodu a obsah oleja.

 

Vapiano

Hoci segment línií každoročne ustupuje, my na neho nezabúdame, pretože v niektorých oblastiach môže dosiahnuť aj výkon porovnateľný s hybridmi. Dokazuje to naša línia Vapiano, ktorá si v minulom i predminulom roku siahla na 5 t/ha, v roku 2014 dokonca cez 6 t/ha. Pre Vapino je typický nižší a robustný vzrast, pevná stonka a husté nasadenie šešúľ. Toto v spojitosti s mohutným koreňovým systémom jej dáva základ pre veľmi dobrú odolnosť voči poliehaniu pred zberom, ale predovšetkým pre vysokú odolnosť voči suchu. Vapiano plne nahrádza sortiment liniek, ktorými bývali NK Grandia a NK Morse.

 

Ponúkame vám odrody repky ozimnej s vynikajúcim genetickým základom. Vhodnosť ich pestovania v podmienkach Slovenska potvrdzuje fakt, že väčšina bola pre Slovenskú republiku registrovaná. Repky si môžete pozrieť na mnohých poľných dňoch. Odrodové zastúpenie máme aj v pokusoch SPZO či Českej poľnohospodárskej univerzity. Vzhliadnutie priamo na poli s kombináciou poradenstva skúsených obchodných zástupcov vám pomôže pri výbere najvhodnejšej odrody. Voľbou komplexného riešenia od Syngenty si tak môžete zabezpečiť bezproblémové pestovanie repky ozimnej a prispieť tým k vylepšeniu ekonomických výsledkov hospodárenia.

Autor: Ing. Karel Neckař, Ph.D. Syngenta

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down