04.05.2018 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ucelené portfólio odrôd pre každé pole

Sériu jarných odborných seminárov obohatila spoločnosť VP AGRO Slovensko s obsahom zameraným na predstavenie nových, ale aj osvedčených odrôd najdôležitejšej obilniny – pšenice, rovnako aj hybridov kukurice, doplnené o výsledky z pokusov realizovaných v rôznorodých podmienkach prostredia.

Hostí odborného seminára privítala Ing. Marta Gajdošíková výkonná riaditeľka VP AGRO Slovensko, okrem iného predstavila program zameraný na šľachtiteľské ciele a prácu spoločnosti RAGT.

S rôznorodými vlastnosťami

„Našim cieľom je prinášať odrody pšenice kvality A/E s vysokým úrodovým potenciálom, s rôznou skorosťou a vlastnosťami,“ uviedol k ponuke Ing. Petr Laml zo spoločnosti RAGT Czech, s. r. o.

V Českej republike podiel RAGT na množiteľských plochách pšenice predstavoval približne 20,5 percenta. Z portfólia sa presadili odrody RGT Reform, RGT Viriato, RGT Rebel a RGT Matchball a dve novinky – RGT Sacramento a RGT Premiant. Na Slovensku sa pšenice množili na 10,5 tisíca hektároch, spoločnosť RAGT s trhovým podielom 15,5 percenta sa umiestnila na druhom mieste. Najpestovanejšie odrody z portfólia RAGT u nás boli RGT Rebel, RGT Viriato a RGT Matchball. P. Laml poznamenal, že na slovenskom trhu je vyšší dopyt po skorších odrodách, z dôvodu výskytu dlhších periód sucha počas vegetácie v ostatných rokoch.

Ponuka elitných odrôd

Segment elitných odrôd pšenice je tvorený štvoricou noviniek uvedených v posledné dva roky - RGT Noucamp, RGT Verbum, RGT Laurot a RGT Premiant. Okrem kvality, disponujú nadpriemerným úrodovým potenciálom, stabilitou, dobrým zdravotným stavom a primeranou mrazuvzdornosťou.

RGT Noucamp je z kríženia odrôd Baryton a Bardotka. V štátnych odrodových skúškach ÚKSÚP-u dosiahla za tri roky priemer úrod 111 percent na kontroly. Úrodovú stabilitu preukázala aj v suchších podmienkach. V roku 2017 v lokalite Želiezovce vplyvom sucha mala o niečo nižšiu objemovú hmotnosť. Naopak zvýšil sa obsah dusíkatých látok, rovnako dobré bolo aj číslo poklesu. RGT Noucamp veľmi dobre odnožuje, preto je vhodná na neskorú sejbu. Má dobrú odolnosť proti fuzariózam, vďaka čomu sa môže pestovať po kukurici na zrno.

RGT Verbum je z kríženia odrôd z nemeckého šľachtenia - Biscay a Mulan. Ide o poloskorú odrodu, ktorá v štátnych odrodových skúškach ÚKSÚP-u (2014 - 2016) dosiahla až 120,6 percenta na priemer úrod kontrol.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down