17.03.2023 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Účinne v regulácii burín v sóji

„Najdôležitejšími faktormi pre úspešné pestovanie sóje je dostatok vody, sumár denných teplôt a výber vhodných parciel z hľadiska kvality pôdy."

Uviedol Ing. Kristián Lajtos, zástupca spoločnosti BASF, počas odbornej konferencie koncom januára v Nitre.

Aké problémy skrýva herbicídne ošetrenie sóje?

Podľa zástupcu spoločnosti si v prvom rade treba uvedomiť, že sója je zaburiňovaná rozsiahlym spektrom burín: jednoročných a trvácich, jedno- a dvojklíčnolistových. Z problematických – ťažšie ničiteľných burín upozornil na ambróziu palinolistú, voškovník obyčajný a pichliač roľný. Z hľadiska prístupu k regulácii burín je potrebné zohľadniť fakt, že sója má na začiatku vegetácie veľmi slabú konkurenčnú schopnosť. Navyše situáciu v účinnom odburiňovaní komplikuje veľmi malé množstvo účinných látok na trhu, čo si vyžaduje pozornosť už od založenia porastu, resp. už po zbere predchádzajúcej plodiny. „Výsledkom kvalitne realizovaného herbicídneho ošetrenia musí byť čistý, nezaburinený porast sóje až do zberu,“ skonštatoval K. Lajtos, podľa ktorého je najdôležitejší termín aplikácie herbicídov s vysokou selektivitou k ošetrovanej plodine. 

V ponuke spoločnosti BASF skončil osvedčený herbicíd Corum®, ktorý v nastávajúcej sezóne nahradí inovovaný produkt Corum® Pack, pozostávajúci s prípravkov Basagran® (bentazone) a Pulsar® 40 (imazamox), ktoré dopĺňa zmáčadlo Dash®. „V súčasnosti ide o najefektívnejšie riešenie proti burinám v sóji so synergickým efektom obsiahnutých účinných látok. Čo je dôležité - rozširuje možnosti pre efektívne ničenie problematických burín, ako napr. pichliač, pohánkovec, mlieč, ibištek a ďalších. Je to jediné účinné riešenie na karanténne buriny, ktoré však musia byť v počiatočných rastových fázach, napr. ambrózia palinolistá je účinne zregulovaná do štyroch listov,“ objasnil použitie novinky K. Lajtos.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down