28.02.2012 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Udržateľnosť

Experti tvrdia, že agrárny sektor môže kráčať jedine cestou udržateľnosti. Ide o systém, ktorý je ekonomicky životaschopný, nepoškodzuje životné prostredie, je technologicky možný a sociálne akceptovateľný – teda dlhodobý.

Prečo potom Slovensko nechce ísť touto cestou?
Navonok sa tvárime udržateľne, veď sme prijali regule EÚ, ktoré nám za účelom ochrany pôdy a životného prostredia diktujú, kedy máme hnojiť, kosiť, alebo koľko kráv môžeme chovať na hektári pôdy. Bohužiaľ, na druhú časť definície - tú najpodstatnejšiu – hospodáriť v ekonomicky životaschopnom systéme, niekto pozabudol.
Avizovanú podporu na VDJ, ktorá by mala byť v tomto roku o 2/3 nižšia ako pred dvomi rokmi, netreba komentovať. Povedie to k ďalšiemu úpadku živočíšnej
výroby.
Potom však nehovorme o  udržateľnom poľnohospodárstve, a to aj napriek dodržiavaniu prísnych príručiek krížového plnenia a správnej farmárskej praxe. Bez živočíšnej výroby to nejde.
Veď živočíšna výroba znamená pestré osevné postupy, hnojenie polí organickým hnojivom, ako aj tvorbu tisíce pracovných miest – teda udržateľné
poľnohospodárstvo.
KRISTÝNA ŠMEHÝLOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down