Udržiavajú tradície a zveľaďujú región

Inžinierka Mária Maciková získala v tomto roku dve vysoké vyznamenania. Pri príležitosti 24. výročia vzniku Slovenskej republiky jej prezident SR Andrej Kiska udelil za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenska v oblasti poľnohospodárstva a vinárstva Pribinov kríž II. triedy. A v júni ju čitatelia časopisu Slovenka a poslucháči RTVS v súťaži Slovenka roka hlasovaním zvolili za víťazku v kategórii Biznis a manažment.

Na otázku, čo pre ňu znamenajú tieto vyznamenania, Ing. Mária Maciková len skromne poznamenala, že si ich veľmi váži. Pravdou je, že tieto ocenenia získala aj vďaka odhodlaniu a boju o záchranu značky tokajského vína, ktorý bol dlhý a ťažký, pričom ona bola jednou z hlavných osobností spomedzi producentov tokajského vína. Ale zdôraznila, že vyznamenania patria všetkým vinohradníkom a vinárom v Tokaji; hlavne tým, ktorí sa podieľali na boji o záchranu označenia pôvodu Vinohradnícka oblasť Tokaj a tak zachránili pre Slovensko túto svetovú značku vína.

Bola to cesta veľmi ťažká, trvajúca pol storočia, ale Ing. Mária Maciková ani raz neoľutovala energiu, čas a odhodlanie, ktoré dlhé roky venovala tomuto boju. A prečo to robila?

„Chcela som zachrániť dedičstvo našich predkov v oblasti Tokaj aj pre budúce generácie. To je aj dôvod, prečo som so spolupracovníkmi spracovala náročnú a bohatú faktografickú dokumentáciu, pozostávajúcu z desiatok originálnych dokladov z tohto obdobia, do cennej publikácie Tajomstvá Tokaja“, konštatuje.

 Rodinná firma

 Vinohrad a víno – to je môj život, náš rodinný smer, naša filozofia, náš životný štýl, ktorým žije celá naša rodina“, začala rozprávať Ing. Mária Maciková.

Podnikať vo vinárstve začali v obci Malá Tŕňa v roku 1995 doslova od nuly. Neskôr, v roku 2000, spolu s manželom Jaroslavom postupne prikupovali tri domčeky s pivničkami, ktoré obnovovali, rozširovali a založili rodinnú firmu TOKAJ MACIK WINERY, s.r.o.

Inžinierka Mária Maciková je skutočne vinárkou telom a dušou po celý doterajší život, ktorý vlastne aj formoval ich rodinnú firmu. Potvrdzuje to jej profesijná kariéra.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *