16.01.2015 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ÚGKK denne aktualizuje údaje o vlastníkoch

Úrad geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) zaviedol dennú aktualizáciu on-line údajov o vlastníkoch nehnuteľností, vrátane tých, ktorí sa dosiaľ k svojim pozemkom na Slovensku neprihlásili. Prináša aj ďalšie novinky, ktoré prispejú k odstráneniu podvodov pri prevode nehnuteľností.

      BRATISLAVA. "Počas prvého polroka 2014 sme pripravili a začali testovať aktualizáciu údajov súboru popisných informácií na katastrálnom portáli počas pracovných dní na dennej báze, teda údaje z pondelka večera sa sprístupňujú v utorok ráno a takto je to počas celého pracovného týždňa. Údaje z piatka večera sú sprístupnené v pondelok ráno. V druhom polroku 2014 sa denná aktualizácia otestovala a od 1. januára 2015 je nasadená v rutinnej prevádzke," priblížila predsedníčka ÚGKK Mária Frindrichová.
      Katastrálne mapy, teda údaje súboru geodetických informácií, keďže v nich nedochádza k výrazným denným zmenám, sa na webe portálu aktualizujú aj naďalej v týždennom intervale.
      "Hardvér, na ktorom bol prevádzkovaný katastrálny portál, bol už morálne aj fyzicky zastaraný. V závere novembra 2014 bola vykonaná jeho výmena, od ktorej očakávame väčší výkon, rýchlejšie dostupné údaje a menej časté výpadky katastrálneho portálu," povedala ďalej predsedníčka ÚGKK. Podľa nej sa však vylúčiť nedajú.
      "Pre možné výpadky portálu náš Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave vyvinul a v závere roka nasadil do testovacej prevádzky aj alternatívny portál pre sprístupňovanie údajov katastra nehnuteľností širokej verejnosti," doplnila predsedníčka ÚGKK. Dostupný je na http://cica.vugk.sk. V súčasnosti ešte neobsahuje súbor geodetických informácií, teda katastrálne mapy, ale ich nasadenie sa pripravuje.
      Okrem priameho sprístupnenia informácií z katastra nehnuteľností prostredníctvom internetu ÚGKK v spolupráci so Slovenskou poštou umožnil občanom získať výpis z listu vlastníctva na právne účely z celého Slovenska bez nutnosti návštevy okresného katastrálneho pracoviska prostredníctvom integrovaných obslužných miest (IOM) Slovenskej pošty. Po úspešnej testovacej prevádzke v druhej polovici uplynulého roka na 12 IOM sa pripravuje vo februári a marci tohto roka rozšírenie tejto služby na ďalších 300 pracovísk IOM Slovenskej pošty.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down