03.08.2011 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ukrajina počíta s rekordnou úrodou

Ukrajina zvýšila odhad produkcie obilnín pre tento rok o vyše 10 percent. Podľa ukrajinského ministerstva poľnohospodárstva by v tomto roku mala úroda obilnín na Ukrajine dosiahnuť 51 miliónov ton, zatiaľ čo pôvodný odhad hovoril o 46 miliónoch ton. Na porovnanie, v predchádzajúcej sezóne vyprodukovala Ukrajina 39,2 milióna ton obilnín.

„Tento rok by sme mali vyprodukovať 51 miliónov ton obilnín," povedal štátny tajomník ukrajinského ministerstva poľnohospodárstva Mykola Bezuglyj.
„Pôvodný odhad ministerstva na úrovni 46,1 milióna ton vychádzal z odhadov regiónov,“ dodal M. Bezuglyj. Podľa neho sa však mýlia.
Minister poľnohospodárstva Mykola Prysjažňuk ešte minulý týždeň povedal, že produkcia by "nemala byť nižšia ako 47 miliónov ton, z čoho vývoz by mohol dosiahnuť okolo 23 miliónov ton". Minulý rok vyviezla Ukrajina iba 12 miliónov ton obilia.
Vysoké úrody očakáva Kyjev najmä v prípade kukurice. Zatiaľ čo jej produkcia v USA, najväčšom vývozcovi kukurice na svete, pre nepriaznivé počasie klesá, Ukrajina počíta so zvýšenou produkciou práve vďaka kukurici. Mykola Bezuglyj odhaduje úrodu kukurice na 18 miliónov ton a vývoz na 7,7 milióna ton.
Ak sa úrody obilnín v objeme 51 miliónov ton potvrdia, bude to druhý najlepší rok v histórii nezávislej Ukrajiny. Najlepším bol zatiaľ rok 2008, kedy Ukrajina vyprodukovala 53,3 milióna ton obilia.
Informovala o tom agentúra Reuters.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down