13.05.2022 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ukrajina žiada o pomoc pri vývoze miliónov ton obilia

      Štuttgart 13. mája  (TASR) - Ukrajinský minister poľnohospodárstva požiadal skupinu G7 o pomoc pri vývoze miliónov ton obilia, keďže Rusko zablokovalo ukrajinské čiernomorské prístavy.

Minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj na stretnutí sedmičky najvyspelejších ekonomík sveta uviedol, že Ukrajina má k dispozícii približne 20 miliónov ton obilia z predchádzajúcej úrody a apeloval na medzinárodných partnerov, aby ho pomohli vyviezť.
      "Tohtoročná úroda bude oveľa menšia ako predchádzajúci rok, ale stále hovoríme o veľmi veľkých objemoch," povedal Solskyj novinárom pred rozhovormi s kolegami zo skupiny G7. Uviedol pritom, že odhaduje jej objem na 30 miliónov a 40 miliónov ton obilia, ktoré bude potrebné vyviezť, pričom väčšina ukrajinských prístavov je mimo prevádzky.
      Produkcia pšenice na Ukrajine, ktorá je jedným z jej najväčších svetových pestovateľov, tento rok klesne o jednu tretinu v porovnaní s minulou sezónou, predpovedalo vo štvrtok (12.5.) americké ministerstvo poľnohospodárstva. Menšia globálna úroda, aj pre nedostatok hnojív v dôsledku vojny na Ukrajine, spolu s pomalým začiatkom výsadby v USA vyvolávajú obavy z väčšieho rastu cien potravín v čase, keď je v mnohých krajinách na vzostupe hlad.
      Ukrajina bola pred inváziou vnímaná ako "svetový kôš chleba". Cez svoje prístavy vyvážala 4,5 milióna ton poľnohospodárskej produkcie mesačne, z toho 12 % globálneho exportu pšenice, 15 % kukurice a polovicu slnečnicového oleja.
      Ale vzhľadom na to, že ruské vojnové lode zablokovali jej prístavy, môže export obilnín pokračovať len po pozemných trasách, ktoré sú oveľa menej efektívne.
      "Ukrajina je vo veľmi ťažkej situácii, pokiaľ ide o vývoz obilia," povedal Solskyj. Upozornil tiež, že ruská okupácia v úrodných východných oblastiach Ukrajiny bude mať vplyv aj na tohtoročnú úrodu.
      "Už sa začali diskusie o tom, ako prepraviť viac obilia z Ukrajiny po zemi, vlakom a po Dunaji, aby sa zachránila úroda, ktorá tam uviazla," povedal Özdemir.
      

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down