12.09.2013 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Únia stopla aj posledné vývozné náhrady

Keď v júli tohto roku Európska komisia zrušila vývozné náhrady za hydinové mäso, tak prvýkrát od roku 1970 nejestvujú v EÚ žiadne vývozné náhrady na poľnohospodárske produkty.

Dňa 18. júla Európska komisia vydala vykonávacie nariadenie č. 689/2013, ktorým stanovila všetky vývozné náhrady za hydinové mäso na nulu. Komisia pritom tieto náhrady znižovala od júla minulého roku - z 325 €/t až na 108,5 €/t (19. 4. 2013).
Vývozné náhrady za ostatné druhy mäsa, ako je bravčové a hovädzie, boli znížené na nulu už predtým, vývozné náhrady za plodiny na ornej pôde boli už tiež ukončené.
Za niekoľko ostatných rokov profitoval z vývozných náhrad iba export celých mrazených kurčiat a iba do určitých krajín. Takmer jediným exportérom celých mrazených kurčiat je pritom Francúzsko; tieto vývozy predstavujú približne 30% francúzskej produkcie kurčiat. V roku 2012 Francúzsko vyviezlo 242-tisíc ton celých mrazených kurčiat v hodnote 441 mil. USD.
Rozhodnutie EK vzbudilo pobúrenie vo francúzskom hydinárskom sektore, pričom Únia francúzskych farmárov (FNSEA) vyzývala francúzskeho prezidenta, aby donútil EK zrušiť jej rozhodnutie. Obaja ministri, Stéphane Le Foll, minister poľnohospodárstva, aj Guillame Garot, minister potravinárskeho priemyslu, rozhodnutie kritizovali. Podľa ministra bolo 10 členských krajín spolu s Francúzskom proti zrušeniu náhrad a iba 12 tento návrh podporilo. Avšak väčšina expertov zo sektoru hydiny priznala, že francúzska pozícia len s dvoma spoločnosťami profitujúcimi na európskych náhradách bola neudržateľná.
Na stránke EK sa uvádza, že EÚ je jeden zo svetových top producentov hydinového mäsa a je čistý exportér hydinových produktov. V roku 2012 produkcia hydinového mäsa dosiahla 12,4 mil. ton, import predstavoval 0,82 mil. ton a 1,3 mil. ton sa vyviezlo. Francúzsko je popredný producent hydinového mäsa, tesne nasledované Britániou, Nemeckom a Poľskom. Tieto štyri krajiny vyprodukujú spolu polovicu množstva hydinového mäsa v EÚ.
Únia dováža výrobky s vysokou hodnotou predovšetkým z Brazílie (70%) a z Thajska (20%). Priemerná hodnota importov je 2,65 €/kg. Vývozy majú nižšiu hodnotu (1,40 €/kg), polovica exportu smeruje do piatich krajín: Saudská Arábia, Benin, Južná Afrika, Hongkong a Rusko. (PPA-ATIS)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down