09.08.2018 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Univerzálne moridlo pre všetky obilniny

Keď sa povie základ, tak každý hospodár si predstaví rôzne momenty v procese dosiahnutia úrody jednotlivých poľnohospodárskych plodín. Od použitej techniky, cez prípravu pôdy až po osivo. Ale asi mnohí budú so mnou súhlasiť ak poviem, že základom je niečo, čo predstavuje pilier či pevnú skalu, na ktorej možno stavať a budovať svoj krátkodobý alebo dlhodobý cieľ. Ja za tento základ v poľnohospodárskej prvovýrobe považujem morenie osiva.

Mojím veľkým vzorom bol starý otec Ondrej, ktorý mi okrem iného vravieval: „Synak, musíš veľa jesť a piť veľa mlieka, aby si vyrástol a bol silný a zdravý.“ Podobne je to so všetkým živým, vrátane našich obilnín. Ak chceme, aby nám vyrástli krásne a zdravé, musíme sa im venovať od samého začiatku. Absolútnym začiatkom je „zrno“, ktoré okrem vnútornej výbavy potrebuje na svojom povrchu určitý ochranný obal. Touto vonkajšou výbavou je už spomenutý, pomyselný základ - morenie.

Nie je morenie ako morenie

Ako všetko okolo nás, aj morenie prešlo istou cestou vývoja, aby sa dostalo do svojho cieľa. V Syngenta vnímame problematiku morenia s vážnosťou, čoho dôkazom je kvalita a pozícia lídra v tomto segmente. Ak by som to mal zhrnúť, povedal by som: „Kvalitný viaczložkový fungicídny prípravok a aplikačný proces. Jednoducho 2 v 1.“ Skúsenosť ukázala, že oba sú naozaj veľmi dôležité, aby zabezpečili dostatočnú ochranu osiva. Starostlivosť o osivá (Seedcare) je divíziou našej spoločnosti, kde vývoj nových produktov a zdokonaľovanie aplikačných technológií morenia sú nastavené tak, aby samotný proces morenia zabezpečil dôkladnú ochranu osiva a klíčiacich rastlín proti najširšiemu spektru škodlivých činiteľov. Preto veľmi dôležitým aspektom pri morení sa stáva rovnomerné pokrytie osiva moridlom. Klíčiace a vzchádzajúce rastliny sú ohrozované od sejby až do predjarného obdobia množstvom chorôb prenosných pôdou a osivom, ktorých výskyt sa okrem morenia nedá inak regulovať.

 

Celest Trio Formula M – univerzálne moridlo pre všetky obilniny

Celest Trio Formula M je komplexné trojzložkové fungicídne moridlo vo forme stabilnej suspenzie. Je určené na ochranu osiva pšenice, jačmeňa, raže, tritikale a ovsa s vysokým stupňom účinnosti proti všetkým ekonomicky významným chorobám obilnín prenosných osivom a pôdou. Poskytuje veľmi kvalitnú a spoľahlivú ochranu zrna aj mladých rastlín. Toto fungicídne moridlo obsahuje tri účinné látky, preto to „Trio“ v názve. Difenoconazole, fludioxonil a tebuconazole sa ideálne dopĺňajú v účinku proti jednotlivým patogénom. Sú vybrané a skombinované tak, aby boli vysoko tolerantné ku klíčiacim obilninám.

 

Fludioxonil zo skupiny fenylpyrrolov je širokospektrálna kontaktná účinná látka s reziduálnym účinkom. Je čiastočne prijímaná semenami a obmedzene translokovaná do klíčiacich rastlín. Fludioxonil je svojou charakteristikou  a účinkom príbuzný prírodným antimykotickým  látkam, ktoré produkujú niektoré pôdne baktérie rodu Pseudomonas.

 

Difenoconazole zo skupiny triazolov je systémovo pôsobiaca účinná látka so širokým spektrom účinku. Je prijímaná semenami a následne translokovaná do klíčiacich a vzchádzajúcich rastlín. Účinkuje proti hospodársky významným druhom húb. Má jedinečný účinok na mazľavú sneť zakrpatenú.

Tebuconazole je širokospektrálna, systémovo pôsobiaca triazolová účinná látka. Mechanizmus účinku spočíva v inhibícii biosyntézy ergosterolu, ktorý je potrebný na stavbu bunkových membrán. Inhibuje klíčenie spór a blokuje rast mycélia hubových patogénov. Účinná látka preniká do zŕn s vodou v priebehu ich napučiavania, takže účinkuje proti chorobám, ktoré sú nielen na povrchu zrna, ale zasahuje proti pôvodcom chorôb prenikajúcich do endospermu zrna.

 

Formula M je moderná formulácia, ktorá zlepšuje priľnavosť moridla k zrnám, a tým minimalizuje opadávanie zaschnutého moridla z osiva a zabezpečuje rovnomerné a dokonalé pokrytie povrchu osiva. Zlepšuje sa sypnosť, jednak čerstvo namoreného ešte vlhkého osiva, ale aj suchého namoreného osiva, čo má za následok zvýšenie kapacity morenia v priemere o 15 % vo veľkoprevádzkových podmienkach. V dôsledku menších strát moridla vplyvom oteru nie je osivo podmorené a zlepšuje sa aj rovnomernosť namorenia ako i výsledná farebnosť osiva.

 

Celest Trio Formula M je určený do všetkých obilnín. Účelom použitia je ochrana proti septoriózam, snetiam a fuzariózam. Veľmi dobrý účinok má na mazľavú sneť zakrpatenú, ale aj pleseň snežnú. Morením prípravkom Celest Trio Formula M zabezpečíte vitálny rast po zime, čím zvýšite úrodový potenciál obilnín. Trojitá sila a kombinácia účinných látok je silným predpokladom pre vitálnu kondíciu vašich porastov.

Autor: Ing. Roman Šuráni, Syngenta Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down