29.10.2018 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Univerzitný deň techniky v Kolíňanoch

18. Októbra sa v Kolíňanoch uskutočnil druhý ročník Univerzitného dňa techniky, ktorý bol organizovaný Vysokoškolským poľnohospodárskym podnikom SPU, s.r.o. Kolíňany a Technickou fakultou SPU v Nitre. V areáli vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku sa zišlo osem firiem, ktoré predstavili techniku zo svojho portfólia. Zároveň však svojimi cennými radami a praktickými ukážkami obohatili program, ktorý bol určený hlavne pre študentov s poľnohospodárskym zameraním.

Statických ukážok techniky v Kolíňanoch sa zúčastnili firmy Agroservis, Agri CS, Agrotrade, VPP, Šupa, Hriadeľ, Leading Farmers a Land Technologies. Podujatie, ktorého moderátorom bol prof. Ing. Vladimír Rataj otvoril dekan Technickej fakulty, prof. Ing. Roman Gálik, PhD. Ten vo svojom príhovore povedal: „Som rád, že na našej pôde vniká tradícia organizovania tohto podujatia a to aj vďaka všetkým nadšeným a zanieteným ľuďom pre poľnohospodárstvo. Vieme, že príchod ďalšej automobilky spôsobil veľký boom v oblasti hľadania erudovaných, technicky zameraných pracovníkov. Som však presvedčený, že i poľnohospodárstvo potrebuje rovnako vzdelaných ľudí, a to z toho dôvodu, že pri moderných strojoch, ktoré v poľnohospodárstve máme musí byť obsluha i technicky vzdelaná. Ako jediná fakulta na Slovensku zabezpečujeme výučbu v študijnom programe Poľnohospodárska technika a v budúcnosti plánujeme pre študentov pripraviť i študijný program Agromechatronik.“ Návštevníkov privítal i konateľ VPP Kolíňany, Ing. Ján Lajda, ktorý vo svojom príhovore uviedol: „Chcel by som poďakovať vystavovateľom techniky, a to hlavne z toho dôvodu, že sa na tomto podujatí sa robí niečo viac, ako biznis. Je to práca s mladými ľuďmi a ponúka sa pre nich možno aj ich budúce povolanie.“

Univerzitný pedagógovia pripravili pre mladých perspektívnych študentov i odborný program, kde sa mohli dozvedieť viac o problematike závlah, klimatických zmien a vody v pôde. V posledných rokoch sa táto problematika javí ako jedna z najpálčivejších. Študenti si teda mohli postupne vypočuť odborné prednášky prof. Ing. Vladimíra Rataja, doc. Ing. Jána Jobbágy - a, Ing. Jána Čima, doc. Ing. Viliama Báreka a doc. Ing. Ľuboša Juríka.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down