23.11.2020 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úrad realizuje veľký Poľnohospodársky cenzus fariem 2020

Štatistický úrad (ŠÚ) SR oslovuje 34.000 fariem, a to vrátane malých roľníkov a domácností, aby získal unikátne informácie o agrárnom sektore. Informovalo o tom oddelenie komunikácie ŠÚ SR.

BRATISLAVA. Štatistický úrad SR realizuje zber dát pre veľký Poľnohospodársky cenzus fariem 2020, ktorého cieľom je podrobne zmonitorovať stav slovenského poľnohospodárstva.
Do osobitného zisťovania, ktoré sa realizuje v celej EÚ, bolo na základe analýzy rôznych evidencií zaradených približne 34.000 fariem v SR. Ide o podnikateľské subjekty vrátane samostatne hospodáriacich roľníkov, ako aj domácností, ktoré obrábajú pôdu, alebo chovajú hospodárske zvieratá nad limitom stanoveným nariadením EÚ. Z oslovených tvoria približne tretinu registrované podnikateľské subjekty, zvyšok sú domácnosti.
Výsledky cenzu fariem prinesú unikátne informácie o farmách, vrátane malých fariem a domácností, ktoré si privyrábajú poľnohospodárskou produkciou.
"Získame údaje nielen o počte fariem, ale aj o ich produkcii, informácie o priemernom farmárovi, koľko má rokov, aké má vzdelanie a do akej miery sú do života farmy zapojení rodinní príslušníci," vysvetlil Peter Danko, riaditeľ odboru štatistiky poľnohospodárstva ŠÚ SR.
Európska únia organizuje cenzus v 10-ročných intervaloch, každé tri roky v medziobdobí sa robia menšie výberové zisťovania. Základné informácie zo zisťovania budú zverejnené začiatkom roka 2022.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down